A nem éppen a felszabadult humoráról vagy véleményvezérelt cikkeiről ismert BBC címlapján egy atomvillanással illusztrálta, mi lehet a legrosszabb kimenete Donald Trump győzelmének. Nem vicceltek. Donald Trump győzelme esetén az Egyesült Államok elketyegne, de nyilatkozatai alapján - és mert még soha semmilyen választott tisztséget nem töltött be, másból nem indulhatunk ki - az amerikaiak szövetségeseire cudar idők várnának. De vajon nyerhet-e ma Trump?
Ha csak az országos felmérésekből és az ezen alapuló modellekből indulunk ki, nagyon nem kell aggódni. Az elmúlt hét Clinton számára rémisztő trendje a hétfőn közölt legfrissebb felmérések alapján nem csak megállt, de meg is fordult, vagyis a jelek szerint a demokrata zárta jobban, nagyobb lendülettel a kampányt. A Fivethirtyeight konzervatív, óvatos modelljét leszámítva minden más jós minimum 84 százalékos esélyt lát a győzelmére. A Fivethirtyeight, amiben az eddigi teljesítményük alapján hajlamos vagyok jobban bízni a többieknél
72 százalék esélyt ad ugyanerre.
Ami megnyugtatónak hangzik, de ha azt vesszük, hogy tízezer szimulációból 2770-et Trump nyer, az már nem hangzik annyira egyértelműen jól.
És van is miért aggódni. Például azért, mert az összesített, országos szavazatarány, az ún. popular vote az amerikai elnökválasztáson
csak egy érdekes adat.
Nincs nagy jelentősége. Az elnökség azon múlik, hogy melyik jelölt szerez meg legalább 270-et az államonként - Maine és Nebraska kivételével - a győztes mindent visz elvén kiosztott, összesen 538 elektori szavazatból. E tekintetben pedig még most is nagyon szoros a verseny, és arra is van tíz százalék körüli esély, hogy ha Clinton több szavazatot is szerez országosan, az elektori kollégiumban vereséget szenved.
Szoros a verseny, írtam, de ez némi magyarázatra szorul. Pillanatnyilag így néz ki a térkép:
Az ezen kékkel és pirossal jelölt államokban nagyon valószínű Clinton (kék) vagy Trump (piros) győzelme - értsd: ha a térképen kékkel jelölt államok bármelyikében Trump, vagy pirossal jelölt államok bármelyikében Clinton nyerne, akkor biztosan, akár elsöprő fölénnyel nyerné a választást is. Ez alapján most 232-203 az állás az elektori kollégiumban, vagyis még egyik jelöltnek sincs elég elektora a győzelemhez.
A maradék 103 elektori szavazat megszerzésére mindkét jelöltnek jó esélye van. Ha úgy színezzük át a térképet, hogy minden államot annak adunk, akinek akár csak egy százalékkal is nagyobb esélye van a felmérések szerint a győzelemre, akkor így állunk:
Arizona kivételével mindenhol kicsit inkább Clinton az esélyesebb, így a vége akár földcsuszamlásszerű, 323-215 arányú győzelem is lehet az elektori kollégiumban. De ha a közvélemény-kutatások csak nagyon picit is alulmérték Trumpot, akkor akár így is alakulhatnak a dolgok:
Vagyis Trump fölényes győzelmére is van még esély. De ez csak a két legszélsőségesebb eshetőség, köztes lehetőségből is akad még pár. Vegyük sorra az államokat, előre véve egyből két, nagyon szorosnak igérkező, és együtt 44 elektori szavazatról döntő, vagyis nagyon is fontos államot, Floridát és Észak-Karolinát.
Már csak azért is, mert mindkét államban korán zárnak a szavazókörök, és gyorsan meglehetnek az eredmények. Ha ebben a két államban Clinton nyerne, azzal el is dőlne a választás:
A Fivethirtyeight legaktuálisabb, kedd reggel 9-es becslése alapján Clintonnak mindkét államban hajszálra ugyanakkora, 55,2 százaléknyi esélye van a győzelemre - ami elég soványka, elég pár tizedszázaléknyi eltérés a tényleges szavazatokban a felmérésekhez képest, és borul a térkép.
Szerencsére mindkét államban vannak kapaszkodóink a felméréseken túl is: Észak-Karolinában a várható szavazók 70, Floridában 50 százaléka már leadta szavazatát. Ez alapján már bátrabban jósolhatunk, és ez alapján osztozni fognak a jelöltek az államokon:
Ha Trump tényleg vereséget szenved Floridában, az nagyon megnehezíti a dolgát. Már csak azért is, mert ha a latino népesség tényleg szokatlanul aktív lesz a választáson, akkor Clinton szinte biztosan nyer Nevadában is, és még Arizona megszerzésére is volna esélye. Az utóbbi állam megnyerése önmagában is elég lenne a végső győzelemhez:
Ha viszont Trump nyerne Floridában, akkor szinte biztosan nyer Arizonában is. Nevadában még így is inkább Clinton az esélyes, de ez esetben már nagyon beszűkülnek a lehetőségei:
Főleg azért, mert ez esetben már csak olyan államok maradnak a térképen, amelyek demográfiai alapon - sok felsőfokú végzettség nélküli, fehér szavazó él bennük - inkább Trumpnak kedveznek, és ahol jó esély van rá, hogy a felmérések kicsit alulmérték Trump támogatottságát - a felmérések alapján Clintonnak Michiganben és Pennsylvaniaban is 70 százalék feletti győzelmi esélye van, de az utóbbiban valójában csak egy-két százalékkal, hibahatáron belül vezet. És mindkét államban hátráltatja, hogy a fekete választók - érthető okokból - kevésbé lelkesek, mint négy éve. Márpedig ha Trump nyeri Észak-Karolinát, Floridát és Arizonát, Clinton nem veszíthet sem Michiganben, sem Pennsylvaniában.
A maradék elektori szavazatoknak, a négy New Hampshire-inek és egy-egy maine-i és nebraskai elektornak csak akkor lehet jelentősége, ha Clinton elbukja ugyan Floridát, de nyer Észak-Karolinában és meglepetésre Arizonában is.
A győzelemhez ez esetben mindhárom államban nyernie kéne, és ebben az esetben nagyon is reális esély van a döntetlenre is:
De ha engem kérdeznek, én erre a végeredményre,
Clinton győzelmére tippelnék.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.