Teljesen kikészíti a csámcsogás, a szörcsögés vagy a táblát karistoló köröm hangja?

Egészségügy
2017 február 03., 10:10
comments 152

Egy brit kutatás feltárta, hogy miért van az, hogy egyes emberek teljesen kikészülnek, ha például csipszet rágnak mellettük, ha csámcsognak a közelükben, ha szürcsögve szipognak az orruk előtt, ha csikorgatják a krétát a táblán, ilyenek.

A kutatásban e hangokra nagyon érzékeny és átlagosan érzékeny emberek agyát vizsgálták, és kiderült, hogy a nagyon érzékenyek agya másképpen reagál e hangokra. Az agyuknak az a területe lesz aktív, ami az erős érzelmekért felelős. És az érzelem, ami kitör belőlük a 

düh.

Ugyanazok a pontok lesznek aktívak az agyukban, amelyek a düh átélésekor lépnek működésbe. Míg a hangokra átlagosan érzékeny tesztalanyok agyában ugyanez a terület nem mutatott rendkívüli aktivitást. Ebből következik, hogy a nagyon érzékenyeknek másképpen működik az agyuk.

Az ilyen hangokra különösen érzékeny emberek állapotára eddig is volt szakkifejezés, mizofóniának nevezik. A mostani kutatás azért fontos, mert kiderült, hogy nem hisztiről, hanem valós szervi érzékenységről van szó.

A kutatók most gyógymódot keresnek a problémára, felmerült például az agy enyhe elektromos sokkolása is. (BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.