Bokros Lajos szerint a rezsicsökkentés a legkárosabb intézkedések egyike Magyarországon

gazdaság
2022 március 28., 06:31

A volt pénzügyminiszter a Népszavának adott interjújában beszélt arról, hogy az eurót már tíz éve be kellett volna vezetni, hogy elhibázott lépésnek tartja a hitelmoratóriumot, és hiányolja a 13. havi nyugdíj fedezetét is.

Azt mondta, a járvány miatt most „nehéz a mérleget megvonni”, de szerinte túlzottan nagymértékű és mindenkire kiterjedő, általános költségvetési támogatásokat kínáltak”. Úgy gondolja, hogy a törlesztési moratórium „teljesen felesleges és káros volt”. Arról is beszélt, hogy „a jegybank szinte korlátlanul szaporította a pénzt, ami nemcsak fölösleges, hanem káros is volt”, ehhez hozzátette, hogy „előre tudható volt, hogy az általános és túlzó könnyítésnek erőteljes inflációnövelő hatása lesz”.

Elmondása szerint annak, hogy Magyarország most az elmúlt évtizedek legmagasabb inflációjával küzd, öt oka van:

  • a nagymértékű költségvetési túlköltekezés,
  • a jegybank túlságosan laza monetáris politikája, hogy az alapkamatot mesterségesen alacsonyan tartották, a pénzkínálatot pedig túlságosan gyorsan felszaporították,
  • a fedezetlen bérkiáramlás és béremelés,
  • az importált energiahordozók árának nagy fokú ingadozása
  • és a forint gyengesége, ami miatt tovább emelkedik a külföldről behozott termékek forintban kifejezett ára.

Arról is beszélt, hogy „a 13. havi nyugdíj bevezetése ugyancsak értelmetlen és felesleges volt”, szerinte ez ugyanúgy a költségvetési túlköltekezés része, mivel „Magyarországon senki sem fizetett 13. havi nyugdíjjárulékot, a 13. havi nyugdíj sem illet meg senkit”.

Bokros Lajos arról, hogy Magyarországnak céldátuma sincs az euró bevezetéséhez, azt mondta, „hazánknak elemi érdeke az eurózónához való minél előbbi csatlakozás, aminek már tíz évvel ezelőtt meg kellett volna történnie”. Szerinte az, hogy ez elmaradt, „óriási kárt okozott az országnak”, és „a mostani infláció is mérsékeltebb lenne, ha már a közös európai pénzt használnánk”.

Az árak rögzítéséről és a rezsicsökkentésről azt mondta, „az alkalmazott módszer a szocializmus időszakát idézi”, szerinte „a rezsicsökkentés a legkárosabb intézkedések egyike Magyarországon. A termelést torzítja, komoly veszteségeket okoz az energiaszolgáltató vállalatoknak, amelyek lerongyolódtak és nem fejlesztenek, nem ruháznak be. Az energiahatékonyságot javító beruházások elmaradtak. Itt is a gazdagok fogyasztását támogatják.” Úgy gondolja, hogy „a választások után bizonyára hozzá fognak nyúlni a rezsicsökkentéshez, ugyanis a veszteségek olyan szintet kezdenek elérni, amely akár szétverheti mind a költségvetést, mind az alapellátást”. Bokros szerint „a helyzet tarthatatlan, különösen, ha hozzávesszük, hogy bevezetése óta az energiaárak jelentős mértékben emelkedtek”. Ehhez hozzátette, hogy „az ukrajnai orosz invázió még súlyosabbá tette a bajt”, szerinte „teljesen meg fog változni körülöttünk a világ, mégpedig hosszú időre, akár emberöltőre is”.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.