Visszakerül az Alkotmányvédelmi Hivatalhoz a szélsőségesek megfigyelése

POLITIKA
február 06., 09:45

Újra a nemzetbiztonsági szakszolgálat, vagyis az Alkotmányvédelmi Hivatal foglalkozik a radikális-extremista csoportok megfigyelésével Magyarországon – írja több, egymástól független forrásra hivatkozva a HVG.

A szélsőséges ideológiákat követő, nem ritkán illegálisan működő csoportok megfigyelése és szemmel tartása az első kétharmados Fidesz-kormány előtt is a nemzetbiztonság feladata volt – így van ez a legtöbb Európai országban is –, 2010 után viszont a Terrorelhárítási Központ (TEK) lett felelős a területért.

A Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársa és egy rendõr a Liszt Ferenc-repülõtérnél
photo_camera A Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársa és egy rendőr a Liszt Ferenc-repülőtérnél Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI/MTVA

Akkor a TEK-en belül többek közt a Köztársasági Őrezredből, a Nemzeti Nyomozó Iroda teljes terrorizmus és extrémizmus elleni osztályából és a Készenléti Rendőrség Terrorelhárító Szolgálatától átcsoportosított állomány tagjaiból jött létre egy erre a területre specializált egység.

Ez a lépés, mint általában új, elit alakulatként a TEK megalakulása, feszültséget eredményezett a rendvédelmi és titkosszolgálatok belső hierarchiájában.

A HVG forrásai sem tudták egyértelműen megmondani, miért került vissza most a szélsőségesek megfigyelése az AH-hoz.

Az egyik lehetséges verzió az, hogy a TEK elsősorban azokra az elemekre koncentrált, amelyek tényleges fizikai, akár fegyveres veszélyt jelenthettek környezetükre, miközben a nem vallási radikális mozgalmak kiterjedtebb körben vannak jelen, nem pusztán a militarista-fegyveres csoportok körül.

Egy másik magyarázat szerint megnövekedtek a TEK feladatai a nemzetközi terrorelhárítás területén, a szélsőségesek megfigyelése komoly kapacitást követel, és inkább az erőforrásokkal összefüggő okai lehetnek annak, hogy ismét az AH felügyeli a területet.

A lépésnek kémelhárítási szempontból is lehet jelentősége, írja a HVG, előfordul ugyanis, hogy szélsőséges csoportok külföldi titkosszolgálat érdeklődését is felkeltik, mert különféle műveleteikben használni tudják őket, akár zavargások előidézéshez vagy merényletekhez is. Emiatt számos országban eleve a titkosszolgálatok és nem a terrorelhárítás emberei figyelik a nem vallási szélsőséges csoportok mozgásait. (HVG)