Patthelyzettel fenyeget, zsákutcába kerülhet a jó egy hónappal ezelőtt kirobbant csehországi korrupciós botrány. Ami az első hivatalos közlemények szerint a csehországi korrupció elleni kérlelhetetlen küzdelemnek látszott, újabban kafkai abszurditásnak hat. Valaki csúnyán kihasználta a jobboldali-liberális cseh kormánykoalíció gyengeségét, és a korrupció elleni harc felkent lovagjának szerepében megszerezte a politikai hatalmat Csehországban? Esetleg valami más is lehet a háttérben, amiről nem szólnak a híradások? Vagy nincs itt semmi látnivaló, mindenki menjen haza?
Ami biztos: a cseh politikai argóban csak Tiszta Úrnak nevezett Petr Nečas miniszterelnök nem élte túl a júniusi, többnapos korrupcióellenes razziát. Miloš Zeman, a szociáldemokrata köztársasági elnök a letartóztatások után néhány nappal már meg is nevezte az új miniszterelnököt. A nem is olyan rég még szociáldemokrata, de a szerinte túl populista pártot otthagyó Jiří Rusnok felállította szakértői kormányát, amely nem élvezi a cseh parlament többségének a támogatását. Elemzők szerint a köztársasági elnök régi, megbízható barátaiból, munkatársaiból, illetve lekötelezettjeiből - ilyen például az új pénzügyminiszter, Jan Fischer is, aki Zeman javára lépett vissza az elnökválasztás második fordulójában - összeállított kormány élén valójában maga Zeman áll, tovább gyengítve ezzel a cseh politikai pártok tekintélyét, és a liberális demokráciába vetett bizalmat.
Nečas bukott, de a célkeresztbe mégis Jana Nagyová, az exkormányfő barátnője, egykori kabinetvezetője került. A vád szerint ő volt az, aki a cseh katonai hírszerzés egykori vezetőjét bízta meg több személy, köztük az exminiszterelnök feleségének megfigyeltetésével. Az eset szereplői nemrég elhagyhatták a börtönt, de ellenük folytatódik az eljárás, szabadlábon védekezhetnek.
A másik esetben szintén Nagyová a kulcsszereplő. A vád szerint részt vett három egykori kormánypárti (ODS) politikus megvesztegetésében. A rebellis képviselők nem értettek egyet a kormány reformprogramjával, annak azonban szabad utat engedtek azzal, hogy a leszavazása helyett lemondtak a mandátumukról. Nem mellékesen: cserébe elfogadták a felkínált, jól fizető állásokat. A képviselők ellen a múlt héten beszüntették az eljárást, az indoklás szerint ez ügyben megilleti őket a mentelmi jog. Korábban az államügyészség és a rendőrség korrupciónak minősítette a kormányfő és a képviselők megállapodását. Cseh politikai és szakértői körökben jelenleg is folyik a vita az ügy értelmezéséről.
A képviselők felmentése után az ügy kulcsfigurájává vált olomuci államügyész, Ivo Ištvan óvatosan reagált a fejleményekre.
Estére vége a napnak, de reggel új nap kezdődik.
Ezt úgy érti, hogy szerinte a tettekért, amit az exképviselők képviselőként követtek el, parlamenti mandátumuk leadása után is felelősségre vonhatók.
Ištvan Nečast is korrupció vádjával akarta bíróság elé állítani, de a miniszterelnökre is vonatkozik a legfelsőbb bíróság döntése, vagyis őt is védi a mentelmi jog. Nečas ezután ellentámadást indított. Szerinte ami történt, vagyis az, hogy képviselőket állami állásokkal vettek meg, teljesen bevett gyakorlat, egyfajta politikai megállapodás. Vagyis:
Nincs itt semmiféle Nagyová-ügy, ez itt már Ištvangate!
De Ištvan a csatavesztés ellenére se adja fel. A nyilvánosság előtt próbálja levadászni a csehországi "keresztapákat", korrupt politikusokat. És vannak befolyásos barátai is. Zeman elnök a múlt héten a rezidenciáján fogadta, ami a körülményekre tekintettel nagy magabiztosságra utal mindkettejük részéről. Mégiscsak éppen összeomlóban van a vád az évezred cseh korrupciós botrányában.
Amióta megbukott a jobboldali-nyugatbarát kormány és létrejött a baloldali-oroszbarát, szakértői csapat, rengeteg a találgatás a cseh médiában. Az elméletekben egy közös pont van. Az akciósorozat politikai megrendelésre kezdődött, és a közvélemény elől elhallgatják a kormány bukásának valódi okait. Hat héttel az elképesztő professzionalitással levezényelt, több napig tartó, országos razzia után a baloldaliak szerint az amerikai CIA buktatta meg a Necas kormányát, míg jobboldalon cseh-orosz kormánybuktató összjátékot sejtenek. Zeman elnök szerint pedig "egy kis köztársaságban bármi megtörténhet". Bármi?
Hirtelen mindenki Temelinről kezdett el beszélni.
Szóval Temelin. Erről beszélt Petr Hájek, Klaus volt köztársasági elnök kommunikációért felelős igazgatója is. Szerinte nagyon valószínű, hogy a kormány bukásában legnagyobb szerepet az “amerikai tengely” – vagyis amerikai iskolákban képzett, jelenleg magas funkciókat betöltő emberek, például Bradáčová prágai államügyész, és Ištvan - öszjátéka és a temelini atomerőmű játszotta, amelynek kibővítésével kapcsolatos beruházást az amerikaiak mindennél jobban meg szeretnék kapni. Hájek megérzéseivel azonban nem árt vigyázni, írt ő már olyat is, hogy Oszama bin Láden amerikai médialufi, vagy hogy Václav Havel a Sátán szolgája. Az, hogy 2011-ben még a prágai melegfelvonulóknak is beszólt, jelen esetben mellékes, de a karakterrajzhoz hozzáad. Klaus egyik esetben sem hátrált ki Hájek mögül. Klaus szerint egyébként puccs buktatta meg Necast.
A volt miniszeretlnök-helyettes, Miroslav Macek is a temelini erőműben látja a bukás okát. A Klaus exelnök köréhez tartozó politikus szerint az amerikai Westinghouse csoport bajban van, többségi (87%) társtulajdonosuk, a japán Toshiba rövid időn belül, fokozatosan eladja részvényeit a kínaiaknak. Ezt az értesülést ugyan semmilyen más forrás nem erősítette meg, de ha igaz volna, akkor a stratégiai jelentőségű cégben a szövetséges Egyesült Államok helyett a kommunista ellenség, Kína kerülhetne döntő helyzetbe, ez pedig alapvető biztonsági kérdéseket vet fel.
Ilyesmiről 2012 decemberében még biztos nem volt szó. Akkor a Westinghouse mellett maga az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton lobbizott:
A cseh nemzet megérdemli a legjobb és biztonságosabb technológiát, azt, amellyel a Westinghouse által felépített atomerőművek rendelkeznek, ez az ajánlat a megfelelő garanciákat biztosítja. Az USA kormánya csak olyan projekt mögé áll be, amely kölcsönösen előnyös a cseh és amerikai szövetségnek.
Őrület, de a temelini atomerőmű két újabb reaktorának megépítése közvetve összefüggésben állhat a cseh hadsereg fejlesztésével is! Az E15 napilap május 21-i exkluzív értesülései szerint, három héttel a Nečas-kormány bukása előtt a cseh fél meglehetősen izgalmas árukapcsolással állt elő. A védelmi minisztériumhoz közel álló, magát megnevezni nem kívánó forrás szerint meglehetősen erősítené az amerikai Westinghouse csoport esélyeit a temelini atomerőmű befejezésére kiírt tenderen, ha az amerikai kormány kedvezőbb feltételekkel és olcsóbban adna el vagy bérbe Csehországnak F-16-os vadászgépeket.
A csehek jelenleg 14 darab Gripent bérelnek Svédországtól 19,6 milliárd koronáért, de a szerződés 2014 decemberében lejár. A Nečas-kormány a svédekkel is tárgyal, de ez már több mint egy éve húzódik, mert elégedetlenek a svéd ajánlattal. A cseh légierő egy magát megnevezni nem kívánó tisztje azt mondta az E15-nek, hogy gazdasági szempontokból érdemes lenne megpróbálni az amerikaiakkal az együttműködést és kihasználni Temelint. De ez szerinte semmiképp nem korrekt, hülyét csinálnak a svédekből, ha egy másik féllel titkos tárgyalásokba bocsátkoznak.
Ha mindez még logikusnak is tűnik, nem szabad figyelmen kívül hagyni a cseh politika alapvető megosztottságát. A jobboldal hagyományosan Amerika-párti, a baloldal viszont a cseh-orosz összefogás híve. Nečas a Westinghause, Zeman a MIR.1200 konzorcium mellett állt ki. Ahogy az ún. hazai ipar is. Például Zeman jó barátja és régi támogatója Jan Světlík a Vítkovice Machinery Group tulajdonosa. Vagy Martin Pecina, a Vítkovice Power Engineering általános igazgatója, aki tagja is Zeman pártjának, az új, szakértői kormányban pedig belügyminiszter. A Vítkovice Power Engineering társaság nyíltan harcolt azért, hogy Temelint a MIR.1200 konzorcium építse meg.
Azt pedig már kommentálni sem kell, ami Nečas bukása után történt. Egy nappal a miniszterelnök lemondása után egyszerre kiáltott fel Szergej Kiszeljov csehországi orosz nagykövet és Jan Mládek, a szociáldemokraták pénzügyminiszter-jelöltje a Nuclear Power Alliance társaság megalapításának alkalmával tartott ünnepségén:
Győzünk!
Még mindig ugyanazon a napon a legjelentősebb cseh cégek több szerződést is aláírtak orosz partnerekkel. A MIR.1200 konzorcium például a Sigma Grouppal, ZVVZ Enven Engineeringgel és az OSC-vel is. A szerződésben többbek között az áll, hogy a konzurcium győzelme esetén ígéretet tesz a közös munkára.
"Befektetni kell, hogy kikerüljünk a válságból" - mondta Zeman korábban. És tényleg: a szakértőinek nevezett, a parlamenti többség támogatását nem élvező kormány pénzügyminisztere, mint a ČEZ többségi tulajdonosát képviselő állami tisztviselő simán aláírta a MIR.1200 és a cseh cégek beszállítói szerződéseit a még oda sem ítélt temelini projekthez.
A fentiek alapján három dolog vezethetett Nečas bukásához.
1. A korrupció elleni harc
Csehország a térség egyik legfertőzöttebb állama, így a korrupció visszaszorítása legitim cél. Paradox helyzet, hogy pont az a miniszterelnök bukik ebbe bele, aki a korrupció elleni fellépés ígéretével nyert 2010-ben. Mi több, a rendőrség azért léphetett fel kormányával szemben, mert ezt ő maga egy törvénymódosítással lehetővé tette. Az elemzők abban egyetértenek, hogy Nečas valóban rengeteg haladást ért el a korrupció elleni harcban. Ha nem is sikerült minden törvényen szigorítania, de szabad kezet adott a bűnüldözőknek, társadalmi vita indult, előkészített javaslatait pedig a szakértői kormány is megörökölte.
2. Zeman puccsa
Nečas kormánya Prágán kívül nem rendelkezett erős társadalmi támogatással, gyengítette a belső harc és a korrupciós ügyek. A populista baloldal közben 2010 óta minden választáson tarolt. Fideszes arányban nyertek az önkormányzati választáson, övék a felsőház és az Alkotmánybíróság is. És övék a köztársasági elnök, a diktatórikus hajlamú Zeman is. Vagyis csak a kormány zavart be a képbe. Az, hogy Zeman a múlt héten otthonában fogadta Ištvant, csak ráerősít a képzetre. Kalousek volt pénzügyminiszter szerint a köztársasági elnök ezzel nyíltan elismerte, hogy közvetlen kapcsolat van a korrupciós nyomozás és az elnök által támogatott politikai változások között. Másrészt viszont miért ne hívhatná vendégségbe Zeman elnök az olomouci legfőbb ügyészt?
3. Temelin
Egy 2200-3200 milliárd forintos biznisz lehetősége, nyakon öntve a “hazai ipar támogatásának” bullshitjével. Az elmélet szerint az utolsó csepp az lehetett a pohárban, amikor május 27-én, Nečas Oroszországban több mint háromórás tárgyaláson biztosította Medvegyev orosz miniszterelnököt és Szocsiban Putyin elnököt, hogy a temelini beruházásért folytatott verseny teljesen nyitott. Az oroszok 6 milliárd euró értékű beruházást ígértek. A közös sajtótájékoztatón újságírói kérdésre, miszerint foglalkoztak-e Temelinnel, Nečas azt mondta, csak érintették a témát, "nagyjából öt percet beszéltünk róla". Tizenhét nappal később kommandósok rontottak be a Kormányhivatal épületébe és elvitték Nečas kabinetfőnökét.
Csehországban egyelőre hivatalosan megoszlanak a vélemények, kire bízza az aktuális kormány a temelíni atomerőmű bővítését. A végső döntést egy évvel elhalasztották. A döntés stratégiai jelentőségű. Minden aktuális kormányzat hosszabb távú céljai közé tartozott Telemin 3-4 megépítése, és ezzel a cseh ipar elképesztő méretű támogatása. Zeman ugyanakkor putyini mintára felosztja a vállalkozókat és pénzembereket olyanokra, akik képesek az államkasszába befizetni, és olyanokra, akikkel tipikus kelet-európai piszkos bizniszeket lehet csinálni.
Nečasnak nem volt, az amerikaiaknak nem lesz esélye. Az oroszok megint itt vannak a térségben.
**UPDATE 13:56: Eredetileg azt írtuk, hogy a temelini erőmű 2000 wattos kapacitású.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.