Nehéz lenne olyan magyar politikust mondani, aki bármikor kiálllt volna a cégvezetők prémiumai és jutalmai mellett. Ez ügyben a Fidesz is elég egyértelmű volt. A pofátlan végkielégítések, prémiumok és jutalmak ellenzékben is gyakran voltak műsoron a párt vezetőinél, és kormányra kerülve sem változott meg a hozzáállásuk.
Orbán Viktor, 2012. február 7. Millenáris - Évértékelő
Két éve még arcátlan végkielégítéseket, prémiumokat és különböző juttatásokat fizettek ki állami alkalmazottaknak. Mára ezt, ha nehéz küzdelemben is, de megfékeztük. Bár buzgár módjára fel-feltörnek ilyen-olyan kísérletek, amit rendre le kell törni (...)
Persze nem ez volt a miniszterelnök egyetlen megjegyzése a béren felül fizetett pénzekről, lehet még találni itt és itt is.
A Fidesz egyébként 2010 előtt annyira rá volt állva az állami cégvezetők fizetéseire, hogy Szijjártó Péter vezetésével több képviselőjük határozati javaslatot nyújtott be az országgyűlésnek az "elfogadhatatlanul magas fizetések" csökkentéséért. Szijjártó konkrétan lefelezte volna egyes cégvezetők pénzét.
Az állami cégeknél osztott prémiumok és jutalmak nem tűntek el 2010 júniusa óta. Az általunk megkérdezett állami cégek (már akik válaszoltak) 2010 júniusa és 2013 júliusa között összesen 6,4 milliárd forintot fizettek ki jutalom vagy prémium címén a dolgozóknak. Eddig a következő cégektől kaptunk adatokat:
Sorrendben a legtöbb pénzt a vizsgált időszakban a
fizetett ki prémium illetve jutalom címén.
Bár a teljes kifizetett összeg messze a MÁV-nál a legmagasabb, ott sokkal többen osztoznak a pénzen, mint mondjuk a Magyar Turizmus Zrt-nél. Ha a kifizetett pénzeket elosztjuk a jutalmazott dolgozók számával, akkor a lista egész máshogyan néz ki. Az egy főre jutó pénz sorrendjében a cégek:
A számokból jól látszik, hogy míg a jutalmak jellemzően alacsonyabb összegűek és több dolgozónak jut belőlük, a prémiumok több pénzt hoznak, kevesebb munkavállalónak.
A cégeknél az egy jutalmazott munkavállalóra évente átlagban 74 ezer forint jutott, míg egy premizált dolgozóra évente átlagban 1,7 millió forint.
Nem meglepő módon az állami cégeknél is a legfelső vezetőket premizálják leginkább. A legmagasabb egyéni prémiumok így alakulnak:
A MÁV és a Magyar Turizmus Zrt. nem közölte a vezető tisztségviselőknek kifizetett prémiumok illetve jutalmak összegét.
Vannak persze olyan állami cégek, szervezetek is, ahol úgy gondolják, hogy nem tartozik a közvéleményre, hogy náluk mennyi pénzt fizettek ki jutalomra vagy prémiumra. A közmédiánál például megkeresésünkre közölték:
A vezetői prémiumokra és jutalmakra vonatkozóan csak azokat az adatokat adjuk ki, amelyeket az mtva.hu oldalunkon található közzétételi listán is megtalál.
Az ő esetükben mondjuk a Népszabadság két héttel ezelőtti cikkéből lehet tudni, hogy átlagosan 4,5-4,8 millió forintos prémiumot kaptak a vezetők.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. azt kérte, pontosítsuk az adatkérést, ez megtörtént, úgyhogy az ő válaszaikat még izgatottan várjuk.
És nem kevésbé izgatottan nézünk a bírósági eljárás elé, amit a Magyar Fejlesztési Bankkal szemben indítunk a közérdekű adatokért. Az MFB amúgy ezt az arrogancia-díjas levelet küldte, miután a prémiumokról érdeklődtünk.
Egyébként a bank sem a levélhez csatolt prospektusokban, sem az abban hivatkozott url-en nem válaszolt kérdéseinkre.
Az MTVA és az MFB ellen a Transparency International nemzetközi korrupcióellenes civil szervezet jogsegélyszolgálatának segítségével indítunk pert a közérdekű adatok megismeréséért.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.