Még augusztusban írta meg egy 13 éves kislány, Ruby Karp a Mashable-ön, hogy tízéves korábban mennyire vágyott a Facebookra, aztán mire odaért, hogy legálisan lehetne neki (a Facebook 13 évben húzta meg az alsó korhatárt), már nem is érdekli az egész. Miért?
Ruby szerint elsősorban az Instagramot. Egyrészt mert a szüleiknek fogalmuk sincs róla, hogy ott is van korhatár. Másrészt mert sokkal érdekesebb és addiktívabb, mint a Facebook.
A szülők mind ott vannak a Facebookon, ami egy gyereknek minimum kellemetlen.
A network elmélet kimondja, hogy egy hálózat annál értékesebb, minél többen csatlakoznak hozzá. De ha az ismerőseid közül senki sem csatlakozik, akkor mennyit is ér pontosan a Facebook? Nullát.
Hogy a retekbe lehetne divatos valami, amin szocialista érzelmű nyugdíjasok lájkolják más szocialista érzelmű nyugdíjasok “Orbán takarodj” feliratú képeit? Naugye.
Iszol a buliban valamit, lefényképezik, kiteszik, szüleid látják, lebuksz, két hét szobafogság. Jó esetben. Kell ez neked? Nem kell ez neked.
És még egy csomó indok a Facebook gyakori változásaitól a túl sok reklámon át a bonyolult (mondjuk a Twitterhez képest bonyolult) interfészig.
De ha nem facebookozik, akkor mit csinál a gyerek, amikor nyomogatja a telefonját?
teszik fel a szülők a jogos kérdést, amire a Pew felmérése ad csattanós választ.
A jelentés szerint az amerikai gyerekek szinte mindannyian (94%) fent vannak a Facebookon, viszont egyre kevesebbet használják, és amikor használják, akkor is egyre óvatosabbak. Minden ellenkező tévhittel szemben a gyerekek ugyanolyan érzékenyek a magánszférájukra, mint a felnőttek, és a Facebook nem arról híres, hogy tiszteletben tartaná a privacyt.
A gyerekek tehát egyre többen mennek a magánszférát a Facebooknál sokkal inkább tiszteletben tartó Tumblrre vagy a Pheedre, és a Twitteren is évente megduplázódik a tinédzserek száma. Vagy ott a Path, ami eleve megszabja, ki láthatja a posztokat, és az ismerősök számát eleve 150-re limitálja, amitől az egész sokkal személyesebb és átláthatóbb, mint a Facebook. A privacyre épít a Snapchat is, ami a megtekintés után automatikusan megsemmisíti az üzeneteket. Ha videó, akkor Vine, ha chat, akkor meg Kik. Minek a Facebook egyáltalán?
Ahogy a BBC-s Rod McKenzie mondta egy konferencián tavasszal:
“A Facebookot múmiák és píárosok népesítik be. Egy fiatal, aki valamit is ad magára, nincs a Facebookon.”
Aztán persze van egy csomó ellenvélemény is, de ha figyelmesen elolvassák őket, rájönnek, hogy csak a píáros múmiák védik az évekkel ezelőtt körbepisilt, milliárd dolláros ökohomokozójukat.
Ne hallgassanak rájuk. Ha Önök fiatalok, irány a Snapchat meg a Vine. Ha meg öregek, akkor már úgyis mindegy.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.