Látszatmegoldásként működik Magyarországon a közérdekű bejelentők védelme

gazdaság
2013 november 05., 14:35

A Transparency International frissen kiadott jelentésében az európai államokban vizsgálta a közérdekű adatbejelentők védelmének helyzetét.

A jelentés szerint mindössze négy uniós tagállam,  Luxembourg, Románia, Szlovénia és az Egyesült Királyság biztosítja a bejelentők megfelelő védelmét, pedig ennek biztosítása nagyon fontos lenne a korrupció elleni küzdelemben.

Tizenhat országban működik részleges védelem (Magyarország is ide tartozik), míg hét államban semmiféle védelem nem működik.

Magyarországon működik ugyan törvényi keret a bejelentők védelmére, a TI magyarországi szerve már többször jelezte, hogy az csak látszatmegoldást kínál.

Aki fellép a korrupció ellen, veszélynek teszi ki magát és a környezetét, elveszítheti az állását, ha vállalkozó, eleshet a megrendelésektől, súlyosabb esetekben a testi épségét, életét is kockáztatja. Az új törvény nem vesz tudomást ezekről a veszélyekről.

- írják közleményükben.

A jelentés szerint a közérdekű bejelentés eleve csak az utóbbi időben lett ismertebb fogalom a magyar közbeszédben, a társadalom jelentős része (tízből hét ember) pedig nem jelenti, ha korrupcióval találkozik. Azért, mert az állampolgárok nem bíznak a hatóságokban, nem bíznak a kormányzati szervekben, és mert úgy érzik, a bejelentésnek nem lenne semmi haszna.

Konkrét esetként a jelentés a 2010-es vörösiszap-tározónál történt katasztrófát említette, ahol korábban több alkalmazottnak is tudomása volt a szivárgásról, de főnökeik kirúgással fenyegették őket.

A teljes európai jelentés innen letölthető. (via TI)

 

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.