Kedd reggel adóellenőrök szállták meg a budaörsi Welt 2000 Kft. irodáját, és a tulajdonosok lakásait is. A cégnél középvezetői szintig sokakat kihallgattak. A fellépés látványos volt, a kiszálló adóellenőröknél pisztoly és bilincs is volt, bár egyik eszközt sem használták. Ez az a cég, amit a kormány január elsejéig meg akar vásárolni. A Welt 2000-nél van az EU-s milliárdok pályáztatását intéző szoftver forráskódja.
Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai helyettes államtitkár azt mondta, hogy egészen biztosan átveszi az állam a Welt 2000 feladatait. Lázár János megbízza valamelyik nagy könyvvizsgáló céget, hogy csináljon értékbecslést. Annyi pénzt adnak a Welt tulajdonosainak, amennyit ők mondanak. Ha ennyiért nem adják, akkor
„majd kitaláljuk hogyan”,
de állami hatáskörbe kerül az a munka, amit most a Welt 2000 végez.
Az alkudozásra nincs sok idő, január elsejére a Weltnek ki kell szállnia a bizniszből.
A Welt 2000 Kft. tíz éve szuper üzletet kötött az állammal. Ők készítették azt a szoftvert, amin keresztül az összes EU-s pénz adminisztrációja megy. Ezermilliárdos költések, pályázati e-űrlapok, értesítési tárhely, minden egy programon keresztül megy, amit úgy hívnak, hogy
EMIR.
A konstrukció igazi aranybánya: a Welt 2000 Kft. kezében maradt a program forráskódja, ahhoz az állami hivatalok nem férhettek hozzá, a szoftver karbantartásához, egyes beállításaihoz szükség volt a Welt 2000 szakembereire. És ezt a programot sokat kell piszkálni, hiszen változnak a törvények, mindig van mit finomítani, alakítani rajta.
A Welt 2000 milliárdokat keresett így. 2008-ban lett ebből először komolyabb balhé, már akkor is megpróbálta a kormány megszerezni a kódot. Akkor jött először a vád, hogy korrupt ügyeskedés, és nem pusztán hülyeség volt a forráskódot nem megvenni a szoftverrel együtt. Hiszen így a Welt állandó munkához jutott, versenytárs nélkül. Ám az igyekezet akkor is és később is hiábavaló volt, az új kormány vizsgálatot indított, de nem jutott semmire, a Welt 2000 azóta is őrzi a kódot, és így folyamatosan számlázhat az államnak nyújtott szolgáltatásai után.
2012-ben a kormány 2,33 milliárd forintért egy újabb szoftvert rendelt a Welt 2000-től. Ennek FAIR a neve, és most decemberre kellett leszállítaniuk. A FAIR arra hivatott, hogy mindenféle állami pályázatot kezeljen. „Ez egy sapka, ami alá kerül az EMIR is” - mondták róla. Itt már a forráskóddal együtt rendelte meg az állam a programot, a munka készen van, tart a tesztelés.
Ilyen értelemben a kormány szempontjából a legjobbkor jött a NAV-os ellenőrzés: a FAIR-t már pont leszállították, és a céget még az idén meg kellene szerezni.
Idén ősszel született egy kormányhatározat, ami szerint az EU-s pályázatok informatikai hátterét jövőre állami felügyelet alá kell venni (1814/2013-as). Ezt vagy úgy oldhatná meg az állam, hogy készítettet egy új szoftvert, aminek a forráskódját is megveszi, vagy pedig megszerzi a kódot a Welt 2000-től. Januárig ilyen szoftvert íratni már nem lehet, legalább egy év kellene ehhez. Már a kormányhatározat elfogadásakor is lehetett tudni, hogy ilyen opció valójában nincs. A határozatból gyakorlatilag az következig, hogy a Weltnél lévő kódot meg kell szerezni.
A Welt vezetői most sem akarták átadni a kódot, ahogy Bajnai Gordonnak sem akarták eladni, még amikor ő vezette az NFÜ-t. Így jutott Lázár János odáig,
hogy akkor meg kell venni az egész kft-t.
Kedd reggel nem csupán a Welthez szálltak ki az adóellenőrök. Ugyanebben az időben az NFÜ-höz is kiszálltak, erről a hvg.hu számolt be. Akkor annyi derült ki, hogy nem az NFÜ ellen nyomoznak, legalábbis az ügynökség ezt nyilatkozta: „Az adóhatóság az NFÜ-től független ügyben nyomoz, és az ügynökség csak adatszolgáltatóként vesz részt az eljárásban.”
Mint most megtudtam, az NFÜ-nél is a Welt 2000 ügyében nyomoztak. Állítólag arra keresnek bizonyítékot, hogy 2006 és 2009 között adócsalást követett el a cég.
A látványos NAV-akció sokak szerint egyszerű zsarolás a kormány részéről. Csepreghy Nándor viszont állítja, a NAV vizsgálatának és az NFÜ vételi ajánlatának semmi köze egymáshoz.
„Nem hiszünk az ilyen módszerekben”
– mondta.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.