menu
search
account_circle

Máris összejött az év legszórakoztatóbb irodalmi minibotránya

KULTÚRA
2014 január 03., 19:17
  • Bármilyen internetes szavazást el lehet csalni. Nincs is ezzel semmi baj.
  • Ha valaki indul egy versenyen, és szavazni hívja barátait, azzal sincs semmi baj.
  • De arra azért érdemes figyelni, hogy milyen interjúkat adunk ezek után.

Az egyik legnagyobb hazai irodalmi portál, a Litera szavazást hirdetett, hogy az olvasóik dönthessék el, melyik volt az év legjobb szépirodalmi kötete Magyarországon 2013-ban.

A szavazáson sokáig a kritikusok által is agyondicsért kisregény, Borbély Szilárd Nincstelenek című kötete vezetett, a végén azonban mégis egy kevésbé befutott könyv, Böszörményi Zoltán Katedrális az örök télnek című verseskötete nyert. A Litera szerkesztői nem is tudtak elsőre mit kezdeni az eredménnyel, végül szerkesztőségi jegyzetükben határolták el magukat az eredménytől, megemlítve azt is, hogy olyan könyvek is a legjobb tíz közé kerültek, amiről korábban nem is hallottak. (Ezzel amúgy nem Böszörményire utalhattak, hanem például Ferenczi Adrienne Incognito című regényére, ami úgy lett második, hogy korábban alig ismerte valaki).

e=>{var n,t;return(null===(n=this.args.alt)||void 0===n?void 0:n.trim())||(null==e?void 0:e.trim())||(null===(t=this.textContent)||void 0===t?void 0:t.trim())}
photo_camera A nyertes mű

Itt akár véget is érhetett volna a történet, de a milliárdos erdélyi vállalkozó, Böszörményi Zoltán nem elégedett meg a győzelemmel, és adott egy zseniális sértődött interjút az Irodalmi Jelennek. A lapnak, aminek amúgy ő a főszerkesztője.

Ebben elsőnek nyíltan elkezd beszélni arról, hogy hogyan nyerte meg a szavazást:

December 7-én Borbély Szilárd könyve messze mindenkit megelőzve, 4,7 százalékkal vezette a listát. Ez elgondolkoztatott. Felvetődött bennem, hogy néhány napja indult a szavazás, miként tehetett szert a Nincstelenek ilyen előnyre. Bizonyára a szerzőnek sok barátja van, sok diákja, tanít az egyetemen, gondoltam. De hiszen nekem is sok ismerősöm van, fordult meg a fejemben. Felmentem a Facebookra, és megkértem 1985, a világ minden táján lakó barátomat, hogy szavazzanak a Katedrálisra. Megírtam nekik a linket is.

Aztán persze hamar kiderül, hogy Böszörményi szerint az egész szavazásdinak nincs is túl sok értelme.

Értelmetlennek találom ma is az ilyen jellegű szavazást. Eddig minden évben a klikken belül határozták el, melyik író és műve lesz a győztes. Így nem kellett szívinfarktust kapniuk, hogy a Deus ex machina beleszól a terveikbe. Miért újítottak idén, ha az eredményt nem akarják elfogadni? Nem fogadják el, mert nem Borbély Szilárd könyve nyert. Pedig nyerhetett volna, ha ők is mozgósítják a diákokat és ismerősöket. Miért nem tették? Volt elég idejük, 14 napjuk erre.

Saját beosztottja még arra is rákérdez Böszörményinél, hogy verses DVD-t ígért a rá szavazóknak, és hogy honnan fogja tudni, kiknek jár majd ez.

A DVD-t a győzelem napján ígértem meg a szavazóimnak. Ma név szerint nem tudnám mind megemlíteni, de ha elkészül a DVD, akkor írok nekik, és aki elküldi a címét, az ajándékba kapja a Katedrális az örök télnek összes versét tartalmazó DVD-t.

Az interjúban akadnak még gyöngyszemek, például amikor Böszörményi arra panaszkodik, hogy a párizsi Gallimard kiadta volna egy könyvét, de egy magyar író lebeszélte őket erről, vagy hogy az Írók boltjában dugdossák a könyveit. Esik szó még arról a vádról is, hogy személyes jó ismerőse, Szőcs Géza közbenjárásra nyert csak József Attila-díjat, de Böszörményi szerint ez is csak valótlan és rosszindulatú feltételezés.

Böszörményi amúgy most éppen Borbély regényét olvassa, de minden mostanában megjelent könyvet elolvas:

Három-négy bőrönd könyvet viszek minden évben magammal Barbadosra. Szeretem a fiatalokat, sokan közülük az Irodalmi Jelen hasábjain is jelen vannak. Hogy melyik az év legjobb könyve? Erre sohasem szavaznék. Bután hangzó kérdés. Inkább azt kérdezném: „Szerinted melyek a 2013-as év emlékezetes könyvei?” A felsorolásomban Borbély Szilárd Nincstelenekje is helyet kapna.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.