Egy amputált kézfej, három kilőtt szemgolyó, száz-száz sérült a tüntetők és a rendőrök oldalán a mérlege a vasárnap este óta tartó kijevi zavargásoknak. És ez az ukrán belügyminisztérium szerint még csak nem is durva. Pontosabban: a rendőrség nem lépett fel olyan keményen, mint amire a törvény alapján lehetősége lenne. Mi történt, hogy a november 21. óta tartó, eddig viszonylag békés tüntetések ennyire elfajultak?
Csak annyi, hogy Ukrajna az egyik napról a másikra demokrációból diktatúra lett.
Vasárnap este azért kezdtek újabb tüntetést az EuroMaidan (a Majdan a tér, ahol a tüntetéseket tartották) aktivistái, mert Janukovics elnök január 17-én aláírásával szentesítette az alapvető szabadságjogokat korlátozó, illetve egyenesen megsemmisítő új törvényt. Korábban a csoport azért szervezett nagy tüntetéseket, mert Ukrajna az Európai Unió helyett Oroszországgal állapodott meg szorosabb együttműködésben.
Az olyan apróságokról már nem is beszélve, hogy orosz mintára ezentúl az ukrán civil szervezeteknek is önként "külföldi ügynöknek" kell nyilvánítani magukat, ha Ukrajnán kívülről is kapnak támogatást.
Vagy hogy a képviselőket bármikor és bármiért megfoszthatják a mentelmi joguktól. Ehhez tényleg nem kell sok. Janukovics legfőbb ellenfele, a bebörtönzött Julija Timosenko ügyvédjét már meg is fosztották képviselői mentelmi jogától.
És ha akarják, a törvény alapján be is börtönözhetik. Mivel ő Timosenko védője, nyilvánvalóan bírálja az ukrán bíróságok munkáját.
Tovább megyek. Az új törvény alapján tilos lesz "szélsőséges tevékenységet" folytatni, amibe beletartozik a "szélsőséges" vélemény kinyilvánítása is. Írásban és szóban is. Telefonon sem lehet majd ilyesmiről beszélni. A törvény betartása érdekében az internetszolgáltatók és a telefontársaságok kötelesek nyilvántartani ügyfeleik kommunikációját, hogy az ügyészek bármikor kikérhessék az adatokat és lesújtsanak a bűnösökre.
Hogy mi számít szélsőséges véleménynek, azt nem definiálták.
Mindenesetre a tüntetések résztvevői körében már terjednek a hírek, hogy a sérülteket, akiket a mentők látnak el, azonnal le is tartóztatják. Az EuroMaidan egészségügyi stábját vezető Oleh Muszij szerint az összecsapások sérültjei a mentők helyett félelmükben hozzájuk fordulnak.
Hogy a pletykának lehet alapja, azt jelzi, hogy az ukrán belügyminisztérium közleménye szerint húsz tüntetőt már le is tartóztattak.
"Nem válogatunk a letartóztatottak között politikai nézeteik vagy foglalkozásuk alapján. Mindenkit letartóztatunk, akit törvénytelenségen kapunk" - írta közleményében a minisztérium. Az ellenzék szerint az egyik letartóztatott egy újságíró, Ivan Loza. Ő amúgy fotókat készített a rendőri erőszakról.
Az egyre inkább elfajuló ukrán tüntetéseket a Kyiv Post élőben közvetíti. Az új törvényről pedig Timothy Snyder a New York Review of Booksban megjelent publicisztikáját érdemes elolvasni.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.