Rogán Antal és Harrach Péter frakcióvezetők (Fidesz és KDNP) pénteken elmondták, hogyan néz majd ki az új devizahiteleseket mentő törvény. A kormány kiindulópontja, hogy a Kúria nyári döntése alapján a bankok nem voltak tisztességesek, amikor devizahiteleket adtak az ügyfeleiknek. Ezért a hitelt felvevőknek pénz jár vissza. Ez a gyakorlatban úgy fog kinézni, hogy előírják, hogyan módosuljanak a törlesztőrészletek. Vagyis nem konkrétan pénzt adnak vissza a bankok, hanem ezentúl kevesebbet szedhetnek be.
- A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ír majd egy képletet, ami alapján ki lehet számolni, hogy a konkrét szerződések esetében mennyi legyen a törlesztőrészlet a jövőben.
- Az MNB egyenként ellenőrizheti majd az elszámolásokat.
- Az elszámoláshoz az MNB formanyomtatványt is készít.
- Kamatemelési moratóriumot rendelnek el, legkésőbb 2016 április végéig. Vagyis addig nem lehet emelni a havi törlesztendő összeget, akárhogy is mozog a forint árfolyama.
- Akiknek még élő szerződésük van (nem fejezték be a törlesztést), azt úgy kell venni, mintha előtörlesztettek volna a hitelt felvevők, és ebből következően kell csökkenteni a törlesztőrészleteket.
- A bankoknak vissza kell térniük a szerződéskötéskor meghatározott kamatszintre.
- A törlesztőrészletek ezek nyomán 25-30 százalékkal csökkennek.
- A csökkenés jövő februártól vagy márciustól lesz esedékes.
- Később a forinthitelesek érdekében is hoznak törvényt.
- A most bejelentett intézkedésekről szeptember 24-én szavaz a parlament.
- Ez az egész körülbelül 1000 milliárd forintjába kerül majd a bankoknak.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.