Először jár koszovói kormánytag Szerbiában

külföld
2014 október 23., 14:47
comments 17

Enver Hoxhaj koszovói külügyminiszter érkezett Belgrádba, és ott békemegállapodás megkötését sürgette Belgráddal.

A koszovói külügyi tárca vezetője azért utazott Belgrádba, hogy részt vegyen egy, az Európai Unió támogatásával tartott kormányközi találkozón, aminek célja a térségbeli országok közötti kapcsolatok javítása. Az informális egyeztetésen a nyugat-balkáni országok pénzügyminiszterei és külügyminiszterei vettek részt. A találkozón többek között Stefan Füle bővítési és szomszédságpolitikáért felelős és Jyrki Katainen munkahelyteremtésért, növekedésért, beruházásokért és versenyképességért felelős uniós biztos is jelen volt.

Enver Hoxhaj történelmi jelentőségűnek nevezte a látogatást, ami szerinte a két állam közötti viszony javulását jelzi.

"Én vagyok a jelképe Koszovó szuverenitásának"

- mondta újságíróknak a politikus.

A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Belgrádnak és Pristinának békemegállapodást kellene kötnie, mielőtt Szerbia csatlakozik az Európai Unióhoz, valamint arra szólította fel a szomszédos ország kormányát, hogy ne akadályozza Koszovó ENSZ-tagságát.

A koszovói diplomácia vezetője szerint a Belgrád és Pristina közötti kapcsolatok normalizálására irányuló folyamatnak országa ENSZ-tagságával kellene lezárulnia. Hozzátette, hogy a két félnek fel kellene vennie egymással a diplomáciai kapcsolatot. Koszovó Hoxhaj szerint készen áll rá, hogy 3-5 éven belül rendezze a vitás kérdéseket Szerbiával.

A többoldalú miniszteri találkozón egyáltalán nem voltak láthatóak állami jelképek, a szervezők még a látszatát is kerülni próbálták annak, hogy Belgrád elismerné Koszovó függetlenségét. Ivica Dacic szerb külügyminiszter sikeresnek nevezte a tanácskozást és közölte, hogy a konferenciát jövőre is megrendezik, akkor Pristinában.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.