Újabb részéhez érkezett az Energiaklub Paksról komolyan rendezvénysorozata, ezúttal a gigaberuházás korrupciós veszélyei a téma.
Ez alkalomból a Korrupciókutató Központ Budapest (CRCB) kutatócsoportja készített tanulmányt, amely összefoglalja az Orbán-kormány által Moszkvával kötött paksi hitelszerződés és atomerőműbővítési beruházás korrupciós veszélyeit.
A tanulmányból a Portfolió írt hosszabb cikket, listaszerűen:
- Szándéktól függetlenül nagyok egy ekkora beruházásnak a korrupciós kockázatai, nincsenek megfelelő biztosítékok a korrupció kiszűrésére.
- A korrupciós kitettséget nagyban növeli, hogy az orosz kivitelező, a Roszatom kiválasztása versenyeztetés nélkül, a kritériumok ismertetése, a nyilvánosság kiázárásával folyt.
- Az ilyen, bilaterális monopoliumszerű megállapodások mindkét fél részére nagyobb lehetőséget nyújtanak a visszaélésekre a normál piaci szerződésekhez képest.
- Az oroszokat nem teszi érdekeltté a megállapodás a gyors, olcsó kivitelezésben.
- A projekt csúszása, váratlanul felmerülő költségei jelentik az igazi korrupciós veszélyt.
- A tanulmányszerzők azt írják, a fukusimai atomerőműnél is kiderült, hogy a biztonsági és a korrupciós kockázatok között kapcsolat van.
- A tanulmány szerzői ajánlásokat is tesznek, amivel a Paks 2. beruházása átláthatóbbá és biztonságosabbá tehető.
(Portfolió)
Arról, hogy a magyar államot már a velejéig átrágta a korrupciós rozsda, itt írtunk.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.