Végre megjelent a KSH összesítő kiadványa a magyar háztartások életszívonaláról, fogyasztásáról és jóllétéről. A 34 oldalas füzetben sajnos nincsenek igazán új adatok, csak az eddigieket dolgozzák fel, de azért van benne pár érdekes ábra.
Itt van például az, hogy tavaly hogyan kerestek az országban a jövedelem alapján felosztott tizedek szerint:
Elég nagy, jó nyolcszoros tehát az olló a legszegényebb és leggazdagabb jövedelmi tized között (valós helyzet ráadásul rosszabb, mivel itt az éves bruttó számokat látjuk, a nettó pedig az átalakított magyar újraelosztás miatt kedvezőtlenebbül érinti a szegényebbeket). Látszik az is, hogy az átlagos jövedelmet mennyire felfelé húzzák a sokat keresők.
Az egyenlőtlenség egyébként csak romlott az utóbbi években:
Az alsó ötöd részesedése az összes jövedelemből folyamatosan csökken 2009 óta, a leggazdagabb ötöd részesedése pedig folyamatosan nő. Ami nem is olyan meglepő, ha a kormány minden létező szociál- és adópolitikai eszközzel ezen dolgozik.
Ennek megfelelően az alsó jövedelmi csoportokba tartozók száma nő, a középosztály és a felső középosztály pedig szűkül folyamatosan:
Így jutottunk el a 3,3 millió szegénységgel és kirekesztettséggel fenyegetett ember országába. Igaz, mindössze csak 461 ezer ember van, aki egyszerre jövedelemszegény, súlyosan anyagilag deprivált ÉS alacsony a munkaintenzitása. A nyomorgók száma (amit a KSH és az Eurostat egy elég egyszerű kérdéssorral állapít meg) viszont 2,3 millió fő.
Szomorú következmény, az anyagi szűkösség egyéb dimenzióit a társasági élet szenvedi meg, ami csak fokozza az elszigeteltséget. Az emberek több, mint egyharmadának nincs pénze arra, hogy meghívja a barátait.
Az alsó jövedelmi ötödben a fogyasztási kiadások kétharmada teljesen kikerülhetetlen dolgokra megy el (élelem, lakás, közlekedés), míg a jóval többet költő felső ötödben az elköltött pénz közel felét költhetik választható dologokra.
A sok lehangoló szám után talán nem is olyan meglepő, hogy Magyarország szegényei egyáltalán nem elégedettek az életükkel, meg az anyagi helyzetükkel (egytől tízig lehetett osztályozni).
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.