A dohányzás károsabb a tüdőre, mint a marihuánafüst

életmód
2015 január 20., 13:12
comments 346
  • Elég nagy kutatás készült az Egyesült Államokban.
  • Ami után az amerikai fűfogyasztók kicsit megkönnyebbülhetnek.
  • A magyar fogyasztóknak viszont nem sok jó hírünk van. 

Az eddigi legnagyobb adatelemzős kutatás készült el az atlantai Emory Egyetemen arról, hogy hogyan hat a marihuána fogyasztása a légzőszervekre. A legelterjedtebb köznapi elképzelés szerint mindenféle füst belélegzése ugyanúgy ártalmas a tüdőnek, épp ezért a füvezéssel járó egészségügyi kockázatok épp akkorák, mint ha dohányoznánk. Ez azonban egyre több kutatás szerint közel sincs így, simán lehet rangsorolni ártalmasság szempontjából.

Az Amerikai Mellkassebészeti Társaság évkönyvében publikált mostani kutatás egyenesen arra jutott, hogy napi egy spangli rendszeres, akár 20 éven át történő elszívása sem köthető össze a tüdő maradandó károsodásával.

photo_camera (Justin Sullivan/Getty Images)

A kutatásban 18 és 59 év közötti állampolgárok vettek részt, és az eredmények szerint a fű fogyasztása nem érződött a spriometrikus vizsgálatok során, így a légzőszervek teljesítményét mérő első másodpercben kifújt levegőtérfogat (FEV1)-vizsgálatokban semmivel nem értek el rosszabb eredményt, mint azok, akik nem fogyasztanak marihuánát.

Ugyanakkor arról szó nincs, hogy a füvezés teljesen ártalmatlan lenne, a fogyasztók nagyobb arányban jelentették hörghurut enyhébb tüneteit, úgy mint torokkiszáradást és köhögést. Egy másik kutatás szerint akik vaporizer segítségével inhalálták a marihuánát, azoknál kevésbé jelentkeznek hasonló panaszok, mint akik belélegzik a füstöt, ezért az is elképzelhető, hogy a tüntetek egy részéért a cigipapír anyaga a felelős.

A szerzők szerint az amerikai felnőttek között végzett, nagy mintavétellel készített kutatások alapján a marihuána rendszeres fogyasztása alatt megnőhet a hörghurut tüneteinek száma, de nem alakulnak ki jelentős légzési rendellenességek, és még akár 20 év/napos fogyasztás sem köthető össze jelentős változásokkal a tüdő működésében. Ugyanakkor az enyhébb tüntetek megléte is figyelmeztet arra, hogy a marihuánánál is épp az számít, ami minden hasonló pszichoaktív szer esetében, hogy mértékletesen érdemes csak fogyasztani.

Mindez persze az amerikai fogyasztóknak jó hír, a magyar fogyasztók ugyanis az európai trendhez illeszkedve, leggyakrabban dohánnyal keverve fogyasztják a marihuánát. Amivel pedig az összes ártalmas hatásnak kiteszik magukat, amivel a dohányzás együtt jár. Ezzel szemben az Egyesült Államokban a tiszta fű szívása a jellemző, ott nem szokás felütni dohánnyal a spanglit.

photo_camera (David McNew/Getty Images)

Az utóbbi időben egyre több olyan kutatás született, ami arról szólt, hogy a marihuána fogyasztásának egészségügyi hozadéka meglehetősen eltér attól, ahogy azt korábban feltételezték. Szintén ebben az évkönyvben már 2013-ban jelent meg egy olyan elemzés, ami arról értekezett, hogy a marihuána füstjének belélegzése nem köthető egyértelműen a tüdőrák, a krónikus obstruktív légúti betegségek (COPD), a tüdőtágulás és a léghólyagok kialakulásához. Az akkori eredmények szerint a marihuána alkalmai fogyasztása nem vezet jelentős változásokhoz a légzőszervek működésében. (Mic, MedicalDaily)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.