Egy remek hír a magyarok egészségért aggódóknak, és egy szomorú azoknak, akik a magyar gazdaságért aggódnak.
Soha nem szívtak olyan kevés legális cigarettát Magyarországon, mint tavaly. 2014-ben hétmilliárd szál cigit füstöltek el. A megelőző években 10 milliárdot. Mármint legálisan. Ebben az adatban ugyanis nincs benne az illegálisan forgalmazott dohányáru.
Emiatt egyébként radikálisan csökkent az állam bevétele a cigaretta jövedéki adójából is.
Év | Bevétel (milliárd forint) |
2010 | 262,2 |
2011 | 287,2 |
2012 | 344,7 |
2013 | 311,6 |
2014 | 287,9 |
Az annyi mint - 56,8 milliárd két év alatt.
Ez az adat a gazdasági minisztérium válaszából derül ki, amit Dememet Márta MSZP-s képviselő kérdésére adott. Az NGM szerint ez mégsem probléma, mert "a kormány eredeti célja kifejezetten arról szólt, hogy a dohányzást visszaszorítsa Magyarországon. A nemdohányzók védelmében hozott intézkedéseknek köszönhetően több mint 200.000 ember hagyta abba a dohányzást, amelyet a cigarettafogyasztással kapcsolatos statisztikák és a WHO elismerése is igazol."
Bár a trafikok újraosztásának és a dohánykereskedelem központosításának mintha egyéb célja is lett volna, de ez sem elhanyagolható szempont. Viszont az NGM egy szót sem szól az illegális dohánykereskedelem felfutásáról, ami a fogyasztást nem csökkenti, viszont az adóbevételeket igen.
A GfK Hungária tavaly októberben publikálta a feketepiacot vizsgáló jelentését. Eszerint a cigaretta magyarországi feketepiacának aránya már meghaladja a 12 százalékot, a legszembetűnőbb változás a külföldön legálisan gyártott, de kifejezetten csempészek által forgalmazott cigaretták hazai jelenlétének növekedése. A piackutató már 11. éve vizsgálja az illegális cigarettakereskedelmet, az EU-ban is bevett módszerük pedig az, hogy a negyven legnagyobb hazai település utcáin, illetve a közterületi szeméttárolókban megtalálható üres cigarettadobozokat begyűjtik, mert ott a zárjegyes és zárjegy nélküli cigis dobozokat is össze tudják számolni.
Azt írták, hogy az illegális cigarettaforgalom a korábbi évek csökkenő tendenciája után 2013-tól kezdett el ismét növekedni Magyarországon. 2012-ben még 5,8 százalék volt, 2013 végére a trafikpályázatok után 11,8 százalékra ugrott. A GFK szerint nemcsak az illegális cigarettapiac szorította vissza a legálisan gyártott szálas cigiket, hanem a töltődohány felfutása is.
A NAV októberben azt közölte, hogy 2014-ben naponta majdnem 350 ezer szál illegális piacra szánt cigarettát foglaltak le.
Persze az is vigasz, hogy sok egyéb illegális tevékenységgel együtt a cigarettacsempészetet is beleszámítják már a magyar GDP-be.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.