A venezuelai gazdaság egy nagy kalap szar!
A Venezuelában kialakult általános gazdasági válság és az élelmiszerhiány közepette Nicolás Maduro elnök elrendelte egy általa árufelhalmozással megvádolt szupermarketlánc államosítását.
A bolthálózat üzemeltetését az állami élelmiszerelosztó hatóság veszi át
jelentette be televíziós beszédében a dél-amerikai ország vezetője pénteken, hozzátéve, hogy a lánc "háborút folytatott a nép ellen". Maduro nem közölte, hogy melyik üzletláncról van szó, de minden bizonnyal a "Dia a Dia" az. Egy nagy csomag koton már 200 ezer forint.
Az elnök korábban többször is azzal vádolta a privát szektort és az ellenzéket, hogy "gazdasági háborút" vívnak az ország destabilizálására, és az áru felhalmozásával "a kormány ellen akarják hergelni a lakosságot, amelyet szenvedésre kárhoztatnak".
Maduro csütörtökön katonákat és állami tisztviselőket küldött a "Dia a Dia" üzleteibe, hogy ellenőrizzék a munkát. Az üzletlánc vezetőjét, Manuel Moralest pénteken bojkott és destabilizálás vádjával őrizetbe vették.
A venezuelai gazdaság recesszióban van, és hónapok óta küzd a kőolaj egyre csökkenő árának hatásai ellen. A dél-amerikai állam devizabevételeinek 90 százaléka az olajkereskedelemből származik. Az országban tavaly 60 százalék feletti volt az infláció, a venezuelaiak év eleje óta arra kényszerülnek, hogy sorba álljanak a szupermarketek előtt, hogy hozzájussanak olyan alapvető élelmiszerekhez, mint a liszt.
Hiánycikk több gyógyszer és higiéniás termék, többek közt a vécépapír és a babapelenka is. Sok terméket hetek óta nem lehet kapni, a boltok polcai üresek. A válság miatt Nicolás Maduro népszerűségi mutatója 22 mindössze százalékos, a felmérések szerint a venezuelaiak háromnegyede elégedetlen az elnök politikájával. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.