Pénteken megvette az MNB a Budapesti Értéktőzsde 68 százalékát az osztrákoktól, 13,2 milliárd forintot fizetett, jelentette be az MNB. Ezzel már 75 százalékban az MNB tulajdonolja a pesti tőzsdét. December közepére zárulhat a tranzakció, ehhez a GVH hozzájárulása szükséges.
Ezt már lehet tudni néhány hete, de sokakat érdekel, hogy az MNB mégis mivel indokolja, hogy nem együttműködik a magángazdasági szereplővel, hanem az adófizetői pénzt költve megvásárolja a börzét.
A magyar tőkepiac sokat vesztett jelentőségéből, ezen változtatni szeretnénk – mondta Nagy Márton, az MNB alelnöke.
A tőzsde célja, hogy megtakarítási lehetőségeket biztosítson, és a vállalatok tőkebevonási lehetőségét javítsa. De az elmúlt években sokat vesztett ebben, állította meg a nyilvánvalót Nagy. Az MNB szeretné ezt megállítani és megfordítani.
Nagy a következő négy, jól ismert példát hozta fel:
Az MNB, mint erős tulajdonos, egy új stratégiát fog kidolgozni, hogy a tőzsde visszaszerezze korábbi fényét, sőt, még erősebb legyen, mondta általánosságban Nagy.
Ennek a stratégiának hét eleme lesz. Ezek a következők: hatékony tulajdonosi struktúra; kormánnyal való együttműködés; brandépítés; ösztönzőrendszer; új szekciók létrehozása (külön kkv-szekció); globális kapcsolati háló.
Igaz, ezek mindegyike olyan cél, amit kívülről, a partnerekkel együttműködve is segíthetne az MNB – és főleg a kormány –, szóval továbbra is nyitott kérdés, hogy miért kellett a mi 13 milliárdunkból megvenni.
Én egy fejlesztendő és fejlődő dologként gondolok a tőzsdére – mondta Nagy. Szerinte most következhet az "érett" szakasz. Azt is elmondta, hogy a tőke- és hitelpiaci szempontok diverzifikálására fognak törekedni. Ezért a bankok, azaz a hitelpiac feljesztése mellett kap jelentőséget állami szempontból a tőkepiac fejlesztése is.
Gerhardt Ferenc, az MNB másik alelnöke rezsicsökkentésről beszélt: méghozzá a pénzügyi megtakarítások rezsijének csökkentéséről. Azt is elmondta, hogy a tőzsdei osztrák-magyar monarchia megbukott. Ezért olyan "nemzeti dimenziókat próbálunk megközelíteni, amelyek közép-európai együttműködéseket valósítanak meg", legalábbis a távoli jövőben. Azért a Xetra rendszert köszönjük az osztrákoknak, ez marad, mondta a Gerhardt.
A BÉT-é a KELER (a központi elszámolóház) 47 százaléka is, így most ezt is bekebelezte az MNB az eddigi tulajdonrésze mellé. Vannak, akik szerint ez lehet a valódi oka a felvásárlásnak, de a jegybanki vezetők ezt nem erősítették meg. Gerhardt elmondta, hogy az MNB szeretné a KELER-t is fejleszteni, de maga a cég továbbra is önállóan fog működni.
Hát, erre van példa,
például a sanghaji tőzsdét is az állam birtokolja,
mondta Nagy. Ha már felépítette a tőzsdét az állam, akkor akár be is vezetheti a tőzsdét a tőzsdére, de ahhoz először fel kell építenie azt.
Lehetnek új állami cégek is a tőzsdén, de hogy mik, arról nem tudtunk meg többet. Azt sem, hogy az MNB-nek ehhez pontosan mi köze. Az MNB tulajdonában álló MKB-t például első körben nem a pesti tőzsdén vezetik be, hanem külföldi befektetőknek adják el, derült ki Nagy szavaiból. De olyan külföldi tulajdonost szeretnének, amely néhány éven belül tőzsdére vinné az MKB-t.
A további nagy állami, a tőzsei bevezetéssel kapcsolatban emlegetett cégek – Szerencsejáték, MVM, Budapest Bank – már nem az MNB tulajdonában állnak.
Az MNB-ben mindenesetre megvan a tudás és a szakértelem, hogy megvalósítsa a tőzsdével kapcsolatos céljait, hangsúlyozták az MNB alelnökei. Szóval magyarázat ugyan nincs, de megnyugodhatunk.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.