Megérkezett a görög Leszbosz szigetére szombat délelőtt Ferenc pápa, aki a tervek szerint I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka és Ieronimosz athéni érsek társaságában meglátogatja a szigeten működő Moria menekülttáborát és a menekültek képviselőivel ebédel.
A görög állami televízió jelentette, a katolikus egyházfő látogatását követően nyolc szíriai és két afgán menekültet tervez magával vinni a Vatikánba. Mind a tízen azelőtt érkeztek Leszboszra, hogy életbe lépett az EU-török alku, amelynek értelmében a március 20. után a szigetre érkezőket visszaküldik Törökországba.
A lépést többen is egy Görögországot támogató és a határokat lezáró, "európai erődöt" bíráló gesztusként értékelték.
Csupán néhány órával Ferenc pápa megérkezése előtt az európai uniós határvédelmi ügynökség, a Frontex feltartóztatott egy felfújható gumicsónakot Leszbosz partjainál fedélzetén 41 szíriai és iraki állampolgárral. A migránsokat elfogták és Mytilene kikötőjébe szállították.
A szigeten a tervek szerint öt órát eltöltő katolikus egyházfőt Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök és a két vallási vezető fogadta Mytilene repülőterén.
Ciprasz Ferenc pápának azt mondta, valóban történelmi és rendkívüli jelentőségű a látogatása, és büszke erre, különösen akkor, amikor "a keresztény Európa nevében néhány partnerország falakat és kerítéseket épít annak megakadályozására, hogy védtelen emberek egy jobb élet reményében menedéket keressenek."
A görög kormányfő hozzátette, büszke a görög népre, amiért befogadja a menekülteket és migránsokat, amikor maga is szenved a dél-európai ország nemzetközi hitelezői által a kölcsönökért cserébe feltételül szabott megszorítások miatt.
"Ez az utazás egy kicsit más, mint a többi. Egy olyan út, amelyet megbélyegez a szomorúság... A második világháború óta történt legborzasztóbb humanitárius katasztrófával fogunk találkozni" - jegyezte meg a pápa leszállás előtt a repülőgép fedélzetén vele utazó újságíróknak.
A három egyházi vezető a tervek szerint felkeresi a Leszboszon levő, mintegy 2500 menedékkérőnek szállást adó Moria táborát, ahol közel 250 embert személyesen üdvözölnek majd.
Ezt követően egy konténerben ebédelnek a menekültek nyolc képviselőjével. Majd pedig közös nyilatkozatot írnak alá, amelynek tartalma egyelőre nem ismert, de valószínűleg elkötelezettségüket erősítik meg a menekültek megsegítése iránt, szolidaritást szorgalmazva a nemzetközi közösség részéről. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.