Holland tudósoknak sikerült bebizonyítania, hogy aki kötekedik az orvossal vizsgálat közben, azt sokkal nagyobb eséllyel diagnosztizálják félre, mint aki tud a rendelőben viselkedni.
A hollandok két kísérletet végeztek. Az elsőben egy rotterdami klinika 63 orvosának olyan páciensek tüneteiről kellett olvasniuk, akiknek az egyik része folyamatosan problémázott: követelőzött, agresszívan viselkedett,
esetleg még az orvos képességeit is megkérdőjelezte.
Az eredmények pedig azt mutatták, hogy hiába produkáltak teljesen egyforma tüneteket a páciensek, az orvosok kevésbé pontosan diagnosztizálták a problémás betegeket. De sokkal kevésbé pontosan. Bonyolultabb betegségek esetében az orvosok 42 százalékkal több hibával diagnosztizálták a kötekedőket, és még egészen egyszerű esetekben is 6 százalékkal többet tévedtek.
A másik kísérletben 74 holland kórházi orvosnak kellett kórlapokat olvasgatnia. Ezek egyik része ismét csak problémás betegektől származott, míg a többi kedvesen együttműködőktől. A kórlapok elolvasása után az orvosoknak diagnózist kellett felállítaniuk, és arról beszélniük, hogy mire emlékeznek a páciens bajából és viselkedéséből.
Itt is az derült ki, hogy az idegesítő betegek esetében 20 százalékkal pontatlanabb diagnózisok születtek. A problémás betegek esetében pedig az orvosok sokkal inkább a viselkedésükre emlékeztek, mint a bajukra.
A kutatók feltételezése szerint arról lehet szó, hogy a problémás betegek esetében az orvosoknak annyit kell a konfliktusos helyzetekkel foglalkozniuk, hogy utána nem marad energiájuk a precíz szakmai munkára. Egyszerűen másra kell használniuk az agyukat, mint amire való.
A kísérletekről beszámoló egészségügyi szaklap azt javasolja az orvosoknak, hogy figyeljenek magukra, amikor egy betegük problémázik. Ha például azt veszik észre, hogy a legszívesebben félbeszakítanák a beszélgetést a pácienssel, jusson eszükbe, hogy ez az első lépés a rossz diagnózis felállításához.
Aki pedig orvoshoz megy, próbáljon meg civilizáltan viselkedni. (VOX)
(Külön köszönet a Studio Villának!)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.