„Magyarországon ma a közbeszerzések közege, a közbizalom alapján eljáró intézmények vezetőinek romlott magatartása miatt (...) már százezer forint elköltése esetén is nyílt pályázat kiírása [kellene] legyen kötelező. Ez a lépés azonban (...) lehetetlenné tenné az állami intézmények számára a közjó szolgálatát.”
Ezt írja tanulmányának bevezetésében a Korrupciókutató Központ Budapest (CRCB). Máshogy fogalmazva ez azt jelenti, hogy
Magyarország vezetőinek elképesztő korruptsága miatt csak extrém szigorú törvényekkel tudnánk tutira megakadályozni a lopásaikat, az ilyen szigorú törvények viszont nem csak a korrupciót, de az állam működést is megbénítanák.
A CRCB kutatói az új, 2015-ben elfogadott közbeszerzési törvényt elemezték. Egy ilyen jogszabálynak mindig két ellentétes szempont között kell egyensúlyoznia:
A CRCB azzal érvel, hogy a környezettől függ, a szereplők viselkedésétől is függ, hogy milyen szabályok kellenek.
Ahol egyébként is erős a jogállam, van közbizalom a vezetők iránt, a cégek a korrupciómentességet tekintik normának, ott más szabályok kellenek, mint ahol a vesztegetés az alap, a vezetők folyamatosan haverjaik gazdasági érdekeinek megfelelően változtatgatják a szabályokat, és emiatt senki sem bízik senkiben.
A 2015-ös törvényről azt állapították meg, hogy
A pályázati kiírások szabályaival kapcsolatban az derült ki, hogy
„A határidők rövidülése csökkenti a versenyerősséget és növeli a korrupciós kockázatokat. A közbeszerzések transzparenciáját csökkenti, hogy nem kell már közzétenni az ajánlati felhívást, hanem csak egy összefoglalót az eljárás fontosabb paramétereiről.”
Az alacsonyabb értékű beszerzéseknél ellentmondásos szabályok vannak, egyfelől a kötelezően meghívott cégek számát négyre emelték, viszont a korábban szereplő 15 napos minimum határidő kikerült a törvényből.
A több kötelezően meghívott pályázó a korrupciót drágítja, így ellene hat, hiszen több szereplővel nehezebb elcsalni a dolgokat a 15 napos minimum kivétele viszont a verseny ellen hat, minél kevesebb idő van pályázni, annál kevesebb lesz a potenciális indulók száma.
A pályázók élete is változik, az
A törvénybe bekerült egy új kivétel, úgynevezett „kampányszolgáltatás” esetében értékhatártól függetlenül nem kell közbeszerzést kiírni. Mivel nem világos, hogy ebbe a „kampányszolgáltatásba” milyen tevékenységek tartoznak bele, és a kampányfinanszírozás körül eddig is iszonyú korrupció volt Magyarországon, így az új kivétel
„tovább tágítja, táplálja e módszerek alkalmazhatóságát a politikai korrupció mechanizmusában.”
Ezen kívül is bekerültek újabb kivételek, például a 18 millió forint alatti rendezvényszervezés, vagy oktatási szolgáltatások, ahol nem kell közbeszerzést kiírni. Ez is a korrupciós kockázatok növekedését eredményezi.
Az összeférhetetlenségi szabályok változása kapcsán pedig érdemes elolvasni a
„Tud hatékony lenni ez az állam, ha akar: Tiborcz István csak egyetlen hónapig nem indulhatott közbeszerzésen, de most korrigálta a kormány ezt az apró hibát”
Ez arról szól, hogy rejtélyes, és nyilván rosszindulatú hivatalnok valahogy beleírta az új közbeszerzési törvénybe, hogy a legfőbb állami vezetők (miniszterelnök, kormánytagok, NAV-elnök, házelnök és alelnök, Kúria elnök, legfőbb ügyész, köztársasági elnök, jegybankelnök, ilyesmi) és az ő hozzátartozóik nem vehetnek részt a közbeszerzésekben.
A jogszabályt így el is fogadta a parlament, de aztán kiszúrták a buta hibát, és gyorsan visszamenőleges hatállyal módosították a törvényt, hogy a legfőbb állami vezetők hozzátartozói is nyugodtan arathassanak a közbeszerzéseken.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.