Melania Trump színre lépése a republikánus konvención minden előzetes számítás szerint garantált, könnyű sikert ígért. „Ha volt magas labda, akkor ez az: egy sikeres és vonzó bevándorló beszél a férjéről”, mondta a helyzetről a New York Timesnak Matt Latimer, George W. Bush szövegírója.
Trump feleségének beszéde tényleg nagyot szólt, csak nem úgy, ahogy szerették volna. Tegnap óta az amerikai média vezető témái között van a bizarr történet arról, hogy miért állt ki a világ elé Melania Trump Michelle Obama nyolc évvel ezelőtti beszédéből szó szerint ávett mondatokkal.
A Trump-stáb persze hivatalosan tagad, szerintünk szó sincs plágiumról, nincs ügy, de még ha van is, az is csak a Clinton-kampány műve. Republikánus politikus arról beszélnek, hogy „legfeljebb ötven szó egyezik”, az egésznek semmi jelentősége.
Csak hát a politikai balhék jelentős részével ellentétben ez az eset tényleg annyira világos, hogy a tagadások/politikusi értékelések igazából lényegtelenek is, sokkal érdekesebb, hogyan kerülhetett ilyen hegységnyi porszem egy elvileg profi politikai gépezetbe.
A New York Times cikke szerint az biztos, hogy a Trump-stáb komolyan készült erre az eseményre. Matthew Scullyt és John McConnellt kérték fel, hogy segítsenek Melania Trumpnak a felkészülésben – ők dolgoztak többek között George W. Bush 2001. szeptember 11-i szövegén.
Scully és McConnell már júniuisban elküldték a beszéd vázlatát, de arra hetekig nem kaptak semmiféle választ. Utólag kiderült, Melania Trumpnak nem tetszett.
Az is biztos, hogy a Trumppal együtt korábban könyvet író Meredith McIver is dolgozott ekkor a szövegen, de az nem egyértelmű, mekkora szerepe volt a végső változatban. A Trump-stáb az érdeklődő újságoknak nem mondta meg, kik nézték át a szöveget.
Amikor Melania Trump beszéde elhangzott, Scully és McConnell azt vették észre, hogy egyetlen bekezdésen kívül semmi sem maradt abból a szövegből, amit átadtak. A Michelle Obama-beszédből átvett részleteket viszont azonnal felkapta az internet. Az eredei Michelle Obama-beszédet egyébként az a Sarah Hurwitz írta, aki Hillary Clintonnak is dolgozott.
„Amikor először láttam, hogy valaki plágiumnak nevezi, nem hittem el. A politikusok mindig ugyanazokat a kliséket mondják. De amikor eljött az »a szavad kötelez«, azonnal felismertem Michelle Obama beszédét. Ilyet nem hallottam korábban politikusi beszédben” – mondta Jon Favreau, Obama volt szövegírója.
Egy profi kampányban ilyesmi elvileg nem történhetett volna meg. A beszédeket rendszeresen ellenőrzik a szövegegyezéseket kiszűrő szoftverekkel. A legfontosabb szempontok között szokott lenni, hogy a lopás vádja fel se merülhessen.
„Ha kiderül, hogy plagizálsz, elveszíted a munkádat”, mondta Matt Latimer, de a Trump-stábból nemrég kirúgott Corey Lewandowski is azt mondta, ezért valaki az állásával kellene, hogy feleljen. Ehhez képest a CNN szerint nem tervezik senki kirúgását, az ügynek nem lesz következménye. Trumpék igyekeznek az ügyet elbagatellizálni, de a színfalak mögött maga a republikánus elnökjelölt állítólag dühöngött a malőr miatt.
Az eset tulajdonképpen természetes követkeménye a Trump-kampány működésének. Ez ugyanis az eddigi kampányoknál sokkal kevésbé profin és olajozottan működő politikai gépezet, és sokkal inkább a főszereplő személyes megérzésein és döntésein alapuló showműsor. Ezt nemhogy nem szégyellik, de ez a kampány egyik központi eleme: a „mainstream politikai elittel” szemben „az emberek nyelvén beszélő” produkció. Valahogy úgy, ahogy a Brexit-kampányban azt mondta Michael Gove igazságügy-miniszter, „az embereknek elegük van a szakértőkből”.
Ami sokszor működik is: Trump socialmédia-jelenlétének nagy része például ellenőrizetlen információk kontrollálatlan terjesztéséből áll, de ha nagyritkán becsúszik egy túl egyértelmű hazugság, akkor többniyre elég elintézni azzal, hogy csak retwittelt valamit. De a megérzésekre alapuló, házias kampányolásban benne van az is, hogy becsúszik egy olyan hiba, amit profibb stáb azonnal kiszűrt volna.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.