Pozsonyban informális tanácskozásra gyűlnek össze pénteken az EU-s tagállamok vezetői, hogy megbeszéljék, hogyan szervezzék át a szövetséget a Brexit után, és az EU-ellenes pártok megerősödése közben. Nehéz menet lesz, pedig nagy volt a nekikészülés, hogy most tényleg ki kellene találni valami okosat.
Rögtön ott az a probléma, hogy a csúcson formálisan semmiről sem dönthetnek, mert a brit miniszterelnököt nem hívták meg. Márpedig hiába döntött ott a nép a kilépésről, jogilag Nagy-Britannia még legalább két évig az EU tagja marad, így nélkülük nem lehet dönteni semmiről. Viszont éppen az a csúcs fő programja, hogy az unióban maradtak erőt mutassanak, jelezzék, hogy egy nagy tagállam kilépése sem ingatja meg az uniót. Nem tűnik egyszerűnek ezt egy csonka jogkörű tanácskozáson megoldani.
Ahol ráadásul mindenki másképpen akar majd erőt mutatni.
Már hetek óta hatalmas előkészületek mennek. Angela Merkel német kancellár szinte az összes vezetővel találkozott az elmúlt hetekben, hogy összehozzon valami kompromisszum-szerűséget a pozsonyi találkozóra. Donald Tusk tanácsi elnök is találkozott vagy telefonált mindenkivel.
A tagállamok vezetői kisebb csoportokban is tartottak megbeszéléseket, Orbán Viktor például a V4 csoporttal egyeztetett, ahova beugrott hozzájuk Merkel kancellár is. De külön gyülekeztek a déli államok Athénban, és volt külön francia – német – olasz megbeszélés is.
Az idegesség annak is szól, hogy a brit kilépéssel meggyengült EU-t sok tagállamban a közelgő választások is veszélyeztetik. Nagyon jönnek fel az EU-szkeptikus pártok, és az integrációt támogató mérsékelt szocialisták és néppártiak egymást gyengítik közben.
és még hosszan lehetne sorolni, hogy hány Pozsonyba készülő miniszterelnöknek fájhat a feje attól, hogy a saját választóinak EU-ellenes indulataira is gondolnia kell a pozsonyi szerepléskor.
Pozsonyban egyetlen olyan új ötlet lesz majd napirenden, amit a legnagyobb tagállamok (Németország, Franciaország és Olaszország) és az Európai Bizottság is támogat: hogy az EU szervezzen hadsereget magának. Ez több kisebb tagállamnak is tetsző javaslat, a támogatók között van Magyarország is.
Az európai hadsereg szervezését a franciák már évek óta erőltetik, de eddig a brit tiltakozás miatt érdemben szó sem lehetett róla. A brit kormány (mint az USA legfontosabb európai szövetségese) mindig is azt mondta, hogy a NATO-val párhuzamos struktúrát kiépíteni csak pénzpocsékolás, hiszen 22 EU-tagállam a NATO tagja is.
A mostani katonai program első ránézésre politikai és gazdasági szempontból is jó ötletnek tűnik, mert:
Csakhogy van néhány komoly gond is az elképzeléssel:
És még az új katonai javaslat körül látszik leginkább az egyetértés. Mert lesznek egymásnak ellentmondó javaslatok is Brüsszelben. A Brexit utáni világot mindenki másképpen képzeli, és most mindenki arra hajt, hogy a zavaros átmenet alatt keresztülnyomja a nagy ölteteit.
A magyar és a lengyel kormányfő például azzal mennek Brüsszelbe, hogy vissza kell vonni a 2009-ben hatályba lépett lisszaboni szerződés alapjait, vagyis az Európai Bizottság és az Európai Parlament hatalmát alaposan meg kell nyesni.
A két ország szerint a közös intézményekhez kiszervezett feladatköröket a nemzeti kormányoknak és nemzeti parlamenteknek kell visszaadni, és minden fontos ügyben a tanács döntsön. Ezzel az EU politikai integrációját visszavetnék, és a föderációs terveket a történelem szemétdombjára hajítanák.
Hét mediterrán tagállam a múlt héten külön csúcsot tartott, azt követelve, hogy a megszorítási kényszereken alapuló, a válság után német nyomásra bevezetett költségvetési szigort oldják, és közös (német) pénzből sokkal több beruházás legyen. A görög, francia, olasz, spanyol, portugál, ciprusi és máltai kormányok által alkotott mozgalom a lisszaboni szerződés után hozott, az eurózónára vonatkozó integrációs rendszert lazítaná.
És ott van Németország, amelynek kormánya semmiképpen sem akar nagy reformba, alapvető változtatásokba fogni a szeptemberi választás előtt, és pláne nem akar engedni az eddig elért költségvetési szigorból.
Bár a magyar kormány apokaliptikus helyzettel kampányol éppen, migráció-ügyben az EU-s vezetők többsége azt igyekszik kommunikálni, hogy a helyzet sokkal jobb mint tavaly volt, és még egyre jobb lesz. Újabb áradat helyett rendezett viszonyokat ígérnek, és a tervek szerint ez lesz a csúcs egyik üzenete is.
Tusk pozsonyi találkozóra hívó levelében az áll, hogy tavaly az EU túl lassan reagált a menekültválságra, túl sok volt a beszéd, és sok ember azért vesztette el a bizalmát, mert határvédelem helyett a politikai korrektséggel foglalkoztak a vezetők. Tusk ezzel a szövegezéssel fontos gesztust a magyar és a lengyel kormányok felé. Cserébe feltehetően azt kérte, hogy a bizottság és a parlament hatáskörének csorbítását ne erőltessék majd túlzottan most.
A csúcson a külső határok megerősítéséről is szó lesz és közös terrorellenes intézkedésekben is megállapodnak.
És várható az is, hogy leveszik az újabb kötelező kvótákat a napirendről.
A tavaly eldöntött kvóta-alapú áttelepítési programok amúgy is elképesztően lassan haladnak, több tagállam utálja az egészet, Magyarország még népszavazást is szervez ellene. Az elmúlt napokban már Juncker bizottsági elnök és Tusk tanácsi elnök is utalt rá, hogy el kell engedni a kötelező kvótákat.
Ez vélhetően a német kormánynak tetszik a legkevésbé. Angela Merkel két hete még azt mondta, hogy a menekültválság kezelésében az egyik legnagyobb hibája az volt, hogy nem erőltette elég hamar és elég határozottan a menekültek európai elosztását. A luxemburgi külügyminiszter Magyarország kizárását felvető ötlete is arra utal, hogy hatalmas konfliktusok vannak a színfalak mögött. Várható, hogy lesznek kormányfők, akik kritizálják majd az Orbán-kormány népszavazási kampányát is.
'A Brexit után nem mehetnek tovább a dolgok úgy mint eddig. Vagy meggyengülve és megosztva jövünk ki ebből a válságból, vagy pedig erősebben és nagyobb egységben' – áll Tusk meghívó levelében, és arra is figyelmeztet, hogy az európai közvélemény hatékony és erős válságkezelést vár az európai elittől.
A csúcsot szervező tanács azt akarja, hogy mindenki optimistán és visszafogottan nyilatkozzon a pozsonyi rendezvény után, és ne az ellentéteket, hanem az eredményeket emeljék majd ki.
Kérdés, hogy utóbbiakról sikerül-e majd beszámolni.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.