Megjelent a Gault&Millau Magyarország 2017 étteremkalauz, ami a legátfogóbb, legszakmaibb, legeltökéltebb, legszigorúbb, legsatöbbibbebb. 231 étterem és 576 bor.
Az még gombócból is sok.
A szakmai értékelés keretében legfaszagányosabbnak talált éttermek listája így néz ki:
(Három kivételével mindegyik étterem budapesti, a három kivételnél jelöltük a helyet; a duplazárójeles pontszám pedig azt jelenti, hogy az értékelés óta távozott a konyhafőnök, tehát nem ér.)
A Larus Étteremben az ilyenkor szokásos ereszd-el-a-sajtosrolómat keretében mutatta be kedd délután a Gault&Millau Magyország 2017-es étteremkalauzát Molnár B. Tamás főszerkesztő, a hazai gasztronómiai szakírás mogul-guru-csimborasszója. Amely immáron.
Hangsúlyozta, kiemelte, leszögezte, fejtegette, elmondotta.
Erősödött a középmezőny. Pont.
A hazai gasztroközbeszéd illetve az étteremkritikának csúfolt inkompetens ingyenkajálás sokszor csúcsgasztronómiának nevezi azt is, ami valójában a tisztes, faxni- és extramentes középmezőny. A legjobb hazai éttermek közül is talán csak két olyan van, amely egyáltalán közelíti ezt a fogalmat. De mindegy.
Az év konyhafőnöke Pesti István lett, aki ironikus módon a tatai Platán étteremben dolgozik. (Főztjét a régi Bábelben ismerte meg a pesti közönség, aztán a budai Tantival Michelin-csillagot szerzett, végül lement Tatára.)
Az év étterme elismerést a mádi Gusteau Kulináris Élményműhely kapta, amely elrettentően modoros elnevezése ellenére (vagy éppen dacára) a legjobb vidéki éttermek közé kapaszkodott, így a tokaji borvidéken, az Anyukám mondtával együtt már két igen magas színvonalú vendéglátóhely is van.
Az év étteremtulaja a Rosenstein család lett, többgenerációsan.
A magyar gasztronómia idei nagy reménysége pedig Garai Ádám, aki a második séfváltás után is csúcsközelben tartja a róla elnevezett tér szomszédságában gyökerező Olimpia pinceszentélyt.
Az év feltörekvője az őriszentpéteri Pajta bisztró, amely lendületesen törekszik fel. Kis ozáis a nagy Vas megyében, és megjelenik a lazac meg a tőkehal is.
A vidék vendéglője a békéscsabai Kisvendéglő a Hargitához. Óriási BIG UP a Dél-Alföldnek, a nagy magyar gasztrosivatagnak az újabb kis oázisért.
Alternatív vendéglátás kategóriában pedig Huszár Krisztián bulibüféje, a Beszálló nyert; aki járt mostanában a Madách tér környékén, az tudja, miért.
És az est fénypontya: Aranyszalag (valójában: szallag) minőségi tanúsítványt kapott az akasztói sziki ponty. (Izmos húsú, kevéssé zsíros fajta, pedig éhes borja nagyokat döf rajta. Ugyanitt előnyös genetikai tulajdonságok megfelelő takarmányozással.) Az Aranyszalag (szallag) a legjobb minőségű hazai alapanyagokat ösmeri el. Egyébiránt.
Az év borászata elismerés Szentesi József régi magyar szőlőfajtákkal suszterkodó, ultrakézműves budaörsi mikropincéje nyerte el. Duplaironikus, hogy a legjobbak közé éppen két, világfajtákból készült bora került.
A legmagasabb pontszámú borok:
Vörösek
Fehérek
Édesborok
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.