Rubin: Milyen vizsgád lesz?
Josh: Klasszikus filozófia.
Rubin: Azt meg tudom neked tanítani 46 óra alatt.
Josh: Komolyan?
Rubin: Igen, 46 óra alatt egy majmot is megtanítok kínaiul. Csak meg kell találni az összekötő kapcsot az anyaggal.
A párbeszéd a Cool túra című klasszikus amerikai vígjátékban hangzik el, én pedig egészen addig nem értettem meg igazán, amíg meg nem tanítottam a nagyapámat internetezni. A hasonlaton senki ne sértődjön meg, csak az Enzo Barboni féle Túlzás Esztétikáját alkalmaztam.
A nagyapám most hetvenkilenc éves. A technológiával lelkesen, de döcögve indult a kapcsolata. Mindig érdekelték a küytük, minden új telefont, vagy számítógépet, amit hazavittünk, alaposan megnézett. Ha interneteztem otthon, a vállam fölött belesett a képernyőre, mert érdekelte, mire lehet használni.
Azzal, hogy a nyugdíjasokat internetezni tanítsák, több program is foglalkozik. A nagyanyám is járt valamilyen Internet Nyugdíjasoknak sorozatra (talán Hálóra, Mami volt a neve), sőt, el is jutott addig, hogy regisztrált magának egy gmail-fiókot.
Ettől függetlenül nem tudta megérteni az egér koncepcióját, és már a bekapcsolt gépnél elakadt. Nyilván érdekelte a dolog, de nem volt meg az a lelkesedés, amiért másnap is bekapcsolta volna a gépet.
A nagyapámnál viszont megvolt a lelkesedés. Körülbelül fél éve hazamentem a szüleimhez hétvégére. Vittem magammal az ipademet, hogy azon netezzek, aztán este megmutattam a nagyapámnak, mennyi magyar nóta van fent a youtube-on.
A nagyapám a legnagyobb magyar nóta-rajongó, akit ismerek. Régebben dalárdákban is énekelt, de egy csomót mesélt arról is, milyen volt, amikor a nyolc testvérével összeültek mulatozni és énekelni. A dalárdáknak már vége, úgyhogy mostanában csak a rádióból és régi kazettákról hallgatja a nótákat, hogy lejegyezze a szövegüket.
Ebben akartam neki segíteni, amikor megmutattam, hogy működik a youtube app. Körülbelül fél óráig el is szórakozott vele, aztán visszaadta, én meg éjszakára a lenti nappaliban hagytam a gépet. Amikor délben lementem, kiderült, hogy a nagyapám reggel nyolc óra folyamatosan magyar nótákat hallgat a youtube-on.
Felkelt, megkereste az appot, rájött, hogyan kell a zenékre rákeresni, és hogyan lehet a kapcsolódó videókra továbbmenni. Fogott egy fülhallgatót, beült a kanapéra, és órákon keresztül hallgatta. Ez szombat reggel történt. Addig nem kaptam vissza az Ipadet, amíg vasárnap este el nem indultam vissza Budapestre.
Akkor viszont odajött, hogy úgy emlékszik, van egy régi laptopom valahol otthon. Lehet-e azon is ilyesmit csinálni, mert ha igen, akkor segítsek már neki beállítani. Beraktam neki kezdőlapnak a youtube-ot, ő meg azóta teljesen rászokott az internetre.
Anyám azóta párszor mesélte, hogy a nagyapám reggelente felkelt, leült a gép elé, feltette a fülhallgatót, amit azért vettünk, hogy a nagyanyám ne őrüljön meg tőle, és nekiállt zenét hallgatni. Ezt aztán abba sem hagyja délutánig.
Azóta elköltöztek tőlünk, de a nagyapám magával vitte a laptopot, hogy a szomszédtól wifijén hallgassa a nótákat. Néhány hét múlva már azzal is felhívott, hogy olvasta, amit az Indexre (az előző 444) írtam. Most már odáig jutottunk, hogy elő kell neki fizetnem egy rendes internetcsomagra, mert a szomszéd wifije nagyon lassú. Ha a keresztrejtvényekre is rátalál, többet ki sem kapcsolja majd a gépet.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.