Kirakják a családi napközikből az óvodásokat

ellátórendszer
2013 május 10., 11:59


Nem lehet családi napköziben teljesíteni a 2014-től kötelező óvodát. Nem és nem. Hiába az ellenzék jó szándékú és racionális javaslata, amit a parlamenti szakbizottság kormánypárti tagjai is támogattak, a minisztérium úgy tűnik hajthatatlan.

Hiába az állami intézmények túlzsúfoltsága, hiába a csanák képzett óvodapedagógusai és elérhető közelsége, a válasz nem.

Mert csak.

Nem, ha az ovikban 30 fős csoportokra vigyáz egy szál óvónő, nem, ha a csilláron is gyerek lóg.

Nem, ha egyes a bölcsődékben vakolat hullik a gyerekekre.

Nem, ha nincs hely az óvodásoknak.

A kormány megoldja, ne aggódjunk, dőljünk hátra! Mint a karikacsapás, 2015-től gombamód szaporodnak majd az újonnan épülő ovik.

Ja, hogy már az építkezések előtt egy évvel sorban állnak majd a kötelezően intézményesített gyerekek. Na és? Az sem számít, hogy felesleges építkezni, amikor a jelenleg is üzemelő csana rendszer elbírna a gyerekszámmal. Nyilván az is mellékes, hogy hány ember megélhetése kerül így veszélybe, vagy hány családot hoznak lehetetlen helyzetbe: bezárt csanák, utcára kerülő óvodapedagógusok, szardínia módjára elhelyezett gyerekek, káromkodó szülők.

Tavaly 1109 családi napközibe összesen 7500 gyerek járt. Kit érdekel? A csanák ezután csak bölcsődeként funkcionálhatnak. Már ha csődbe nem mennek az elszipkázott három év felettiek hiányától. Márpedig ha a családi napközi bezár, onnantól a legkisebbek elhelyezésének terhe is az állam vállát fogja nyomni, ami nem kevesebb, mint tizenháromszor drágább mulatság lenne, mintha békén hagynák ezeket a magánintézményeket. Egy 20 férőhelyes bölcsődei egység létrehozása ugyanis 80 millió forintjába kerül az államnak, egy 7 gyereket ellátó családi napközi létrehozása viszont 2 millió forintból kijön. Egy férőhely fajlagos költsége így a bölcsődékben 4 millió forint, a családi napközikben pedig 300 ezer forint. Ugyancsak tizenháromszor olcsóbb egy csanás munkahely létrehozása is, mint egy államié. 13,3 millió forint helyett csak 1 millió forintba kerül. A csanák jól működő vállalkozásként adót fizetnek és mikro szinten - beszállítóikon, ügyviteli megrendeléseiken keresztül direkt, a náluk elhelyezett gyerekek szüleinek a munkaerőpiaci szerepét nézve indirekt - a gazdaságélénkítésben is szerepet vállalnak. Pont ott vannak, ahol szükség van rájuk, ahol a kisgyermekes anyák vissza tudnak menni dolgozni, és a fizetésükből - teljesen legálisan - fizetnek a gyerekfelügyeletért. Kell még részleteznünk, hogy ez is olcsóbb a csanán keresztül, mint az állam berkeiben? Bizony, így igaz. Az indirekt foglalkoztatottság növelés költsége bölcsődék esetében családonként 4.000.000 Ft, míg a csanákon keresztül 300.000 Ft.

Röviden tehát. A családi napközi létesítése olcsóbb, segíti nemcsak a női foglalkoztatást, hanem sok egyéb előnnyel is bír. Hogy mást ne mondjunk kis létszámú, nem zsúfolt csoportjaiban sokszor képzett óvodapedagógusok dolgoznak, jelen vannak ott is, ahol az állam nem, vagy nem megfelelő színvonalon tud férőhelyeket biztosítani a gyerekeknek. És a slusszpoén: a csanák készen vannak. Bizony. Most is üzemelnek. Extra állami forrásbevonás nélkül, „csupán” azért, mert volt és van rájuk igény.

Óvodába járni 2014 szeptemberétől kötelező lesz minden háromévesnek. Ha nem – nem oda - megy… nos, azt nem tudjuk, mivel jár. Talán elveszik a családi pótlékot, mint az iskolakerülőktől. Csak azt tudjuk, a családi napközik nem lesznek a „köznevelés” részei, legfeljebb bölcsődéskorú gyerekeket fogadhatnak. Az eredmény: botrányos.

A miniszterelnök mindeközben demográfiai csomagról szónokol, hogy a kívánt plusz egy gyerek megszülessen mindenhol. Szónoklás helyett talán előbb a saját minisztériuma háza táján kéne kicsit serénykednie. Mindannyian jobban éreznénk magunkat, ha tartanák magukat az eddigiekhez, és engednék, hogy a kereslet megteremtse a megfelelő számú férőhelyet ott, ahol a szülők inkább fizetnek, de az önkormányzati harmincfős csoportba nem küldik a gyerekeiket. Ha nem rángatnák állandóan a családokat, talán a kisbabáknak is nagyobb kedvük támadna megszületni.

További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?


Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.