Szép lányok, helyes srácok, igazi barátok. Magyarországot még nem érintette meg a nemeket összemosó filozófiák szele.
Ez a negyedik, de minden bizonnyal a legszórakoztatóbb pont a Gyerehaza Alapítvány oldalán található 10 érv közül, ami szerintük Magyarország mellett szól. Azért esik szó a 2011-ben bevezetett szuper jövedelemadóról, családbarát szociális rendszerről és olcsó egészségügyi ellátásról is. A címlapon Orbán Viktor miniszterelnök szavai köszöntik a hazatérni vágyó fiatalokat.
Ennek ellenére Azbej Tristan, a Gyere Haza Alapítvány alapítója azt mondja nem a kormány szekerét tolják.
- Szerintem az eredményeink magukért beszélnek. Március óta 90 ügyfelünk volt, közülük hárman vállaltan miattunk, a mi segítségünkkel jöttek haza Magyarországra - mondja Azbej. Ő maga 2006-ban települt vissza Amerkiából, ahol egy jól fizető, biztos állást hagyott, hogy újra Magyarországon élhessen.
- Ez nekem személyesen fontos ügy, és politikai közösségem [Azbej az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség, az IKSZ alelnöke] nagyon sokat segített, hogy belekezdjünk - magyarázza.
Először IKSZ-es önkéntesekkel dolgoztak, ők dobták össze a honlapot, idén márciusban pedig létrejött a Gyerehaza Alapítvány az Emberi Erőforrás Minisztérium 2 millió forintos támogatásával. A KIM által létrehozott Új Nemzedék Házban működik az irodájuk. A pénz a két alkalmazott, egy karriertanácsadó és egy vállalkozásokkal foglalkozó specialista fizetésére megy leginkább. Azbej nem az Alapítványnál, hanem a Miniszterelnökségen dolgozik, mint környezetpolitikai tanácsadó.
Kíváncsiak voltunk, hogy működik a gyakorlatban a gyerehaza.org. Egy Londonban élő magyar lányt arra kértünk, hogy saját, valós körülményeit (végzettségét, nyelvutdását) alapul véve álnéven vegye fel a kapcsolatot az alapítvánnyal.
A gyerehaza.org tanácsadója nem túl gyorsan (10 nap elteltével) de alapvetően segítőkészen válaszolt. Főleg általánosságokat mondott (nem könnyű bejutni a média világába; a direkt megkeresés hatékonyabb, mint álláshirdetésekre várni; használd az angoltudásod). Egyetlen igazán jó tippje a mailtester alkalmazás volt, ami segít levadászni a reménybeli munkaadó emaljét.
Bár a Gyerehaza honlapja elég magyarkodóra és kormánybarátra sikerült, a konkrét levelezésben az alapítvány tanácsadója végig szakmai vonalon maradt. Nem volt szó sem édes hazáról, sem szuperjófej kormányról, ami mindenképpen kellemes meglepetés.
Az érzelmi szempontokat félretéve a magyar fiatalok kivándorlása gazdasági szempontból nem fekete-fehér történet.
A Világbank 2011-ben kiadott felmérése szerint a külföldön dolgozó magyarok 2009-ben 2,2 milliárd dollárt (497 milliárd forint) küldtek haza Magyarországra, ez a magyar GDP (2011) 1,5 százaléka.
A fejlett országok listáján ezzel Magyarország az ötödik, a régióban csak Szlovákiába és Lengyelországba küldenek haza több pénzt az expatok.
Ugyanebből a tanulmányból kiderül:
A magyar kivándorlási problémák eltörpülnek például az albánokéhoz képest, ahol a GDP 10 százalékát küldik az országból kivándorolt dolgozók. 2010-ben 1,4 millió kivándorlót tartottak nyilván, ez a teljes népesség 45 százaléka.
Nem csoda, hogy a külföldön dolgozók hazahívását náluk egy árnyalattal komolyabban veszik. Az albán kormány és az ENSZ közös projektje 2006 óta összesen 1 millió dollárba (226 millió forint) került.
Miközben a hazahívásra elég komoly infrastruktúrát működtetnek 2009-es jelentésük szerint abban az évben 74 embert tudtak "hazahívni". A jelentésben azt is kiemelik: az ilyen programok nem a konkrét hazahozott kivándorlók száma miatt sikeresek, hanem akkor működnek jól, ha az országban úgy változik hatásukra a jogi (és gazdasági) környezet, hogy az visszatérése sarkallja a külföldön dolgozó állampolgárokat.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.