Ásítani mindenki szokott, de hogy miért, az rejtély. Például a leghíresebb magyar ásítóról, Munkácsy Mihály Ásító inasáról sem tudjuk egyáltalán, hogy miért ásít.
Szaknyelven egyébként Munkácsy inasa nem is ásít, hanem pandikulál - ilyet magyarul nem mondunk ugyan, de jobb nyelvekben, például az angolban létezik külön szó az ásítással kísért nyújtózkodásra (pandiculation). Ezt figyelhetjük meg Joseph Ducreux 18. századi festő portéján is:
A tanácstalan tudomány ritkán hajlandó bevallani, hogy tanácstalan, ezért a legkülönbözőbb elméletekkel állt elő az ásításról. Ezek közül az egyik legerőteljesebbnek az az elmélet tűnik, miszerint az ember azért ásít, hogy hűtse az agyát!44??!!. (A ragadozó állatok felforrni hajlamos agyáról és az agyhűtés jelentőségéről Dr. Orosz “Persistance” Péter korszakos jelentőségű írásában olvashat bővebben, de ne most kattintson, most olvasson tovább.)
Szóval amellett, hogy nem tudjuk pontosan, miért ásítunk, azt sem tudjuk, miért ragályos az ásítás. Pedig Erasmus már 1508-ban megmondta, hogy az ásítás ragályos! És van egy francia közmondás is, miszerint egy jó ásító hét másikat is megássíttat. Ami egyébként franciául úgy hangzik, hogy “ "Un bon bâilleur en fait bâiller sept."
És ha mindez még nem lenne elég, itt ez az elképesztő, virálgyanús videó, amin a csávó járja a világot, és ásít, és akkor aki ezt látja, az is ásít. Elképesztő. De miért vajon?
A tanácstalan tudomány az ásítás ragályosságáról is számtalan elméletet szült, ezek közül a leghihetőbbnek a tükörneuron-elmélet tűnik: eszerint a mások után ásításnak szociális funkciója van, magyarul úgy fejezzük ki az ásító iránt érzett szimpátiánkat, hogy vele ásítunk.
Az ásítás egyébként állítólag olyannyira ragályos, hogy még akkor is hajlamosak vagyunk ásítani, ha csak szóba kerül az ásítás, ásítós videót nézünk, vagy ásítós cikket olvasunk.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.