Ezért haragudott meg Demján a kormányra

gazdaság
2013 június 29., 09:45

Az általában minden kormánnyal, de Orbánéval különösen jóban levő Demján Sándor kivételesen dühös levelet írt egy törvény miatt. Alapvetően az bőszítette fel, hogy a kormány kisemmizi a Takarékbankból a takarékszövetkezeteket, ráadásul mindezt mondvacsinált indokkal teszi. A háttérben viszont ennél is izgalmasabb hatalmi harc bontakozhat ki.

A kormány ugyanis

  • lényegében államosítja a takarékszövetkezetek központi bankját;
  • ezzel már nemcsak a külföldi bankoknak, hanem a lepolipozott Csányi Sándornak is konkurenciát teremtenek;
  • az államosított bankot gyakorlatilag odaajándékozzák a Magyar Postának;
  • annak a Magyar Postának, amit immár Csányi volt második embere, az FHB-tulajdonos Spéder Zoltán irányít a háttérből;
  • legalábbis a Magyar Posta hét igazgatósági tagjából öt lényegében Spéder vagy az FHB delegáltja.

És ha ez nem volna elég, magát a törvénytervezetet is Spéder egyik volt embere, Vojnits Tamás dolgozta ki. Ő, mielőtt kinevezték volna a takarékszövetkezeti rendszer megújításán dolgozó kormánybiztosnak, Spéder bankja, az FHB igazgatósági tagja volt.

És még ezen túl is vannak összefonódások: az FHB egyik tulajdonosa egy rejtélyes hátterű befektetőcég, a Vienna Capital Partners (VCP). Ez az a cég, amitől a Ringier vételi ajánlatot kért a Népszabadságra, aminek az eladása feltétele a Ringier és az Axel Springer kiadóvállalat egyesülésének. A két cég egész Európában egyesült, egyedül Magyarországon nem engedélyezték ezt a hatóságok piaci túlsúlyukra hivatkozva. Ez a vélt túlsúly szűnik meg a Népszabadság eladásával.

Demján, aki az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke is, lényegében azt kifogásolja, hogy a takarékszövetkezeteket kisemmizik a Takarékbankból. Az államosítás indoklását is nevetségesnek tartja. A törvény ezt válsághelyzettel indokolja, a válságot pedig úgy határozza meg, hogy a bank 90 napon túli lejárt hiteleinek az aránya eléri a tíz százalékot. Ez amúgy az egész bankrendszerben ennél jóval magasabb.

Via Origo

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.