Kairóban és vidéken milliók mentek az utcákra vasárnap az egy évvel ezelőtt beiktatott Mohamed Murszi lemondását követelve. A tüntetők és az elnök hívei közötti összetűzésekben legalább heten meghaltak (ebből öten a fővárosban), és több mint hatszázan megsebesültek.
Kairóban megint a Tahrír téren gyűlt össze a legnagyobb tömeg. Itt az ellenzéki politikusok arra kérték az embereket, hogy maradjanak az utcákon, amíg Murszi le nem mond. Az elnököt támogató Muzulmán Testvériség fővárosi központjára gyújtóbombákat dobtak.
Az orosz hírügynökség szerint országszerte 17 millióan tüntettek, csak Kairóban több mint 4 millióan. Mások ezeket a számokat túlzónak tartják.
A legnagyobb ellenzéki szervezet, a Nemzeti Megmentés Frontja közölte: mindaddig az utcákon maradnak, amíg össze nem omlik a Muzulmán Testvériség rendszere. Az ellenzék azzal vádolja az elnököt és a mögötte álló iszlamista Muzulmán Testvériség mozgalmat, hogy elárulta a Mubarak-rendszert megdöntő 2011-es forradalom eszményeit. Az ellenzéki pártok szerint Murszi éppen olyan tekintélyelvű államot épít ki, mint amilyen Hoszni Mubarak idejében volt, és csak a Muzulmán Testvériség érdekeit képviseli.
Murszi elnök megerősítette, hogy kész tárgyalni a tüntetők képviselőivel, és az alkotmány meg a törvényesség keretein belül kész bármiféle olyan tárgyalásra, ami rendezheti a súlyos belpolitikai válságot. A párbeszédnek nincs alternatívája, mondta.
Július 2., kedd 17.00-ig adunk időt Mohamed Murszi elnöknek, hogy lemondjon hatalmáról és engedélyezze az állami intézményeknek, hogy elkezdjék az előrehozott elnökválasztás előkészítését
– közölte a Tamarrod internetes oldalán. Ha ez nem történik meg, a mozgalom nagyszabású polgári engedetlenségi akcióba kezd. A Tamarrod elutasította Murszi elnök vasárnapi kezdeményezését is, ami szerint az érintett felek tárgyalóasztalnál próbálnák meg rendezni a belpolitikai válságot.
(MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.