Az európai balliberálisok nem nézik jó szemmel, hogy az egyik közép-európai országban kétharmados többséget szerzett a polgári közép. Érdemes megnézni a ’68-hoz, s annak anarcho-nihilista szemléletéhez köthető szocialista-liberális-zöld figurákat, az életvitelüket, s rögtön látható, hogy a saját deviáns életvitelükből csinálnak politikai ideológiát. Ez a társulat nem tudja elviselni, hogy a jobbközép szabad választásokon kétharmadot szerzett.
– mondta hétfőn Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. De vajon tényleg vannak az 1968-as párizsi diáklázadásokkal szimpatizálók azok között, akik a magyar kormány mostani politikáját bírálták? Mivel Semjén a levelünkre eddig nem válaszolt, megnéztük, hogy név szerint ki tekinthető 68-asnak.
Ez annyira alap, hogy Semjén minden bizonnyal rá is gondolhatott. A német-francia kettős állampolgár vérbeli 68-as, nemcsak tagja, de egyik vezetője is volt a diáklázadásoknak. Marxista anarchistának vallotta magát, hevesen bírálta a kapitalizmust, de nem szívlelte a kommunizmust sem. Az 56-os magyar forradalmat is azért tartotta fontosnak, mert annak leverése véglegesen szertefoszlatta a szocialista paradicsom mítoszát.
Zöldnek elég zöld, ő az EP-ben a zöldfrakció társelnöke, a deviáns életvitellel pedig Semjén talán a jobboldali sajtóban állandóan emlegetett pedofilügyre gondolt, bár lehet, hogy egy ilyenfajta általánosítással az egyház sem járna jól. Az biztos, hogy Cohn-Bendit Orbán Viktort és a Fideszt nem kedveli, ennek hevesen gesztikulálva jelét is szokta adni az EP-ben, de olyan komoly funkciót azért soha nem viselt, hogy az elég legyen nemzetközi összeesküvés szitásához. Ráadásul Semjén többes számot használt. Kik lehetnek még?
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az alaptörvény-módosítás miatt indított eljárást Magyarország ellen. Bár igaz, hogy 1974-ben egy maoista ifjúsági szervezetet vezetett, majd a Portulgál Kommunista Párt tagja volt, mielőtt 1980-ban csatlakozott a jobbközép Szociáldemokrata Párthoz, 1968-ban még csak 12 éves volt.
Az Európai Parlament elnöke többször bírálta már a Fidesz-kormányt, például a médiatörvény vagy a jegybanktörvény miatt. Martin Schulz a német Szociáldemokrata Párt (SDP) tagja, ami a világ egyik első marxista pártjaként jött létre 1863-ban. Fiatalkorában egy ideig alkoholista volt, miután egy térdsérülés miatt búcsút kellett annak az álmának mondania, hogy profi focista lesz. 1968-ban 12 éves volt.
A luxemburgi politikus ugyan nem szocialista-liberális-zöld, hanem a keresztnydemokrata párt, a Keresztény Szociális Néppárt (CSV) képviselője, mégis csatába ment ellene a Magyar Nemzet. Reding 1968-ban 17 éves volt, ráadásul annyira nem szocialista, hogy a kétharmados Ponta-kormányt is ugyanúgy bírálja, mint a Fideszt.
Az Európai Unió gazdasági biztosa többször is mondta, hogy a magyar kormánynak reformokat kell csinálnia, emiatt az kettős mércével vádolta az EU-t. Olli Rehn a liberális Finn Középpárt tagja. 1968-ban 6 éves volt.
Németország liberális külügyminisztere, a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) volt elnöke, aki többek között arról híres, hogy nyíltan felvállalja a homoszexualitását. Westerwelle egyike volt annak a négy külügyminiszternek, akik közös levélben javasolták, hogy a demokratikus értékeket megsértő tagállamokkal szemben legyen az EU-nak (akár pénzbüntetésig menő) hatékony eszköze. (Több diplomata szerint azért, mert a román és a magyar problémákkal szerintük nem tudott mit kezdeni az EU.) Westerwelle álamtitkára 2010-ben a médiatörvényt is elítélte. A német külügyminiszter, aki májusban járt Magyarországon, 1968-ban 8 éves volt.
A holland külügyminiszter is aláírta Westerwellével a Barrosónak küldött levelet. Timmermans a Munkáspárt (PvdA) képviselője francia irodalmat tanult, de később a külügyminisztériumnál és a moszkvai holland köteségen is dolgozott. A Bilderberg-csoport tagja 1968-ban 7 éves volt.
A dán külügyminiszter, a Szocialista Néppárt volt elnöke szintén aláírta a levelet. 2011-ig egy kommunában élt, és az állítása szerint a politikai beállítottságát meghatározták a fiatalkori hátizsákos utazásai Latin-Amerikában és Kelet-Európában, szóval nála is kileng a 68-ometer, de 1968-ban csak 16 éves volt.
Tuomioja finn külügyminiszter a Finn Szociáldemokrata Párt (SDP) képviselője, de azon belül is balra áll, mert tagja az ATTAC nevű aktivista szervezetnek is. Ő is aláírta a Barrosónak címzett levelet, és ő lehet az a 68-as, akire Semjén célzott.
Tuomioja apja liberális politikus, a nagyanyja szocialista aktivista volt. 1968. november 25-én, 22 évesen sok más szocialista politikussal együtt Tuomioja részt vett a Régi Diákkollégium illegális elfoglalásában Helsinkiben. Tagja volt a Committee of 100 of Finland háborúellenes csoportnak, és részt vett az úgynevezett Erik Schüller-ügyben, amikor egy csoport diákkal a kötelező sorkatonai szolgálat ellen izgattak (ennek ellenére végül szolgált katonaként).
Most akkor tényleg 68-asok támadják a kormányt?
Ennyit lehet biztosan állítani: aközül a négy külügyminiszter közül, akik aláírtak egy Barrosónak küldött levelet, amiben az EU-s források felfüggesztését is javasolták azok ellen, akik megsértik az Unió alapelveit, az egyik külügyminszter diákként tüntetett 1968-ban Helsinkiben.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.