Sírrablók és műkincsvadászok is felbukkantak Egyiptomban

külföld
2013 július 31., 19:21

Az arab országban zajló káoszt próbálják kihasználni azok a bűnözők, akik az ország történelmi kincseit nézték ki maguknak. Korábban is voltak persze kincsvadászok, de a 2011-es események óta sokkal többen lettek.

Abdel-Halim Nur el-Din régészprofesszor szerint a jelenség terjedése miatt darabról darabra veszíti el az ország kulturális örökségét. 2011-ben feldúlták a világhírű Egyiptomi Múzeumot Kairóban, rengeteg műkincset elpusztítva. Hasonló jelenségek zajlottak az ország többi részén is, ahol egyszerűen nem volt hatósági kapacitás a műemlékek őrzésére.

De ahol őrzik a kincseket, sem jobb a helyzet. A dahsúri piramisoknál áll ugyan két felfegyverzett katonai jármű, hogy elijessze a rablókat, de nem sok hasznuk van. Volt, hogy a sírrablók gépfegyverekkel nyitottak tűzet az őrökre, akiknek csak pisztolyuk volt, és menedékbe kellett húzódniuk, amíg a rablók elrabolták a kinézett műkincseket.

A rablók az évek során egyre bátrabbá váltak, raboltak már ki műkincsraktárakat is, és szaporodnak az illegális ásatások is. Egyre komolyabb technikát és erőforrásokat fektetnek a rablásokba, mert a műkincspiacon nagyon jó áron lehet eladni a kincseket. Persze külföldre, ahonnan később nagyon nehezen lehet csak bármit visszaszerezni. Ehhez ugyanis igazolni kéne tudni, hogy azt Egyiptomból lopták el. A teljesen szétesett és leállt hivatali működésben viszont nem igazán vannak az országnak eszközei, hogy nyilvántartsa a veszteségeit.

(via Spiegel)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.