Láttátok a Véres gyémántot Leo DiCaprioval? Emlékeztek a főhős kisfiára, aki gyermekkatona lett egy felkelő milíciában? Libériában és Sierra Leonéban az 1991-ben kezdődött polgárháborúkban a becslések szerint több mint 38.000 gyermek vett részt.
Számtalan gyermek és tizenéves nézte végig, vagy akár részvételre is kényszerítették szülei, testvérei kínzásában, megerőszakolásában és brutális meggyilkolásában. A gyermekkatonák hatvan százaléka számolt be arról, hogy szemtanúja volt más gyermekek agyonverésének, 87 százaléka saját családtagja halálát is látta. A katonák - köztük a gyermekkatonák is - végtagokat vágtak le, hogy kínozzák áldozataikat, a lázadó milíciák nevének kezdőbetűit vésték az áldozataik bőrébe, terhes nők hasát vágták fel, és magukhoz hasonló fiatal lányokat és kisgyermekeket végeztek ki - derül ki az egyik résztvevő történetéből.
A társadalmi beilleszkedésüket megnehezíti, hogy közvélemény a katonalányokat nőietlennek, romlottak és züllöttek tartja - mondja Irma Specht antropológus. "A lányok, akik a fiúk mellett harcoltak nem tekinthetők tisztességesnek. Átlépték a nőiesség határát, a társadalom által elvárt szerepeket és normákat, azt, hogy a nőknek hogyan kell viselkednie. Őket ezért általában nem tekintik potenciális feleségjelöltnek, és a munkaadók is vonakodnak alkalmazni őket"- mondja Specht. Sokan nem is akarnak maguk mellé férfit. "Én vagyok a férfi a családban – mondja egy volt katonalány. "Én vagyok a férfi, mert én harcoltam."
A legtöbb gyermekkatona a Newsweekben megszólaltatott Mary Gollhoz hasonlóan csapdába esett a múlt és a jövő között. Nem hajlandóak, vagy nem képesek elengedni azt a háborús identitást, amely, ha mást nem is, de célt és irányt adott az életüknek.
További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.