Sokat hallhattunk és olvashattunk már a családbarát foglalkoztatás előnyeiről, hogy mennyire szuper ez mindenkinek, és legyen a munkahely meleg, ölelő második otthon, az együtt dolgozók pedig egy szép nagy család. Legyen szociális a piacgazdaság, mindenki jól jár, és sok gyerek születik.
Az elgondolás szép: segítsük a dolgozó szülőket (a gyakorlatban leginkább a nőket) a családi és munkahelyi feladataik összeegyeztetésében. Legyen atipikus foglalkoztatás, részmunkaidő, távmunka és máris eltűnik az igazságtalan egyenlőtlenség, ami közöttük és a bármikor túlórázó, korlátlanul terhelhető munkatársak között fennáll. A rossz hír az, hogy a fizetésekben és az előmeneteli lehetőségekben továbbra is megjelenik a különbség.
Minél nagyobb költség és minél több plusz feladat terheli a cégeket a szülési szabadságra menő vagy kisgyermekes dolgozó anyák alkalmazásával, annál kevésbé akaródzik nekik szülőképes korú, vagy kisgyermekes nőket felvenni, vagy magasabb pozíció betöltésére promotálni. Nem vitás, hogy nekik az a legjobb, ha maximálisan számíthatnak minden beosztott munkájára, megkötések nélkül.
Egy frissen publikált brit felmérés szerint a kisgyermekes anyák egész egyszerűen nincsenek tisztában azzal, hogy a közvélekedés szerint kevesebbet dolgoznak gyermektelen munkatársnőiknél, és elvárják, hogy hozzájuk igazítsák a szabadságolásokat. Ez pedig feszültséget generál, és bizony egy anya fizetésemelésének, jutalmazásának, munkahelyi előléptetésének komoly akadályává válhat ez az esetében nem is biztos hogy valós feltételezés. Másik oldalról pedig a gyermektelen nőkre is visszaüt, hiszen egy fiatal nő „bármikor” bejelentheti terhességét, ezzel többletmunkát adva a kollégáinak.
Úgy tűnik tehát, nincs tökéletes megoldás az anya- paradoxonra. Vagy legalábbis még nem találták meg.
További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.