Csecsemő a pilótafülkében

külföld
2013 augusztus 21., 12:30

Latifa Nabizada és húga, Lailuma Afganisztán legelső női helikopterpilótái. 1991-ben szereztek pilóta engedélyt, és az afgán polgárháború légi harcterein kezdték katonai pályájukat. Éppenhogy nagykorúak voltak. Latifa pilótaként, Lailuma pedig nővére elsőtisztjeként repült.

Latifa most 40 éves. Az afgán légierő pilótája, ezredesként szolgál a hadseregben. Azt mondja, mindig arról álmodott, hogy repülni fog. „Szerelmes vagyok az égbe” – mondja a Newsweek riporterének.

Csecsemő a fedélzeten

Minden a bátorsága és szokatlan hivatása ellenére Latifa tiszteli a hagyományokat. 31 évesen ment férjhez, a szülei választotta férfihoz. Vőlegényét csak három hónappal az eljegyzés után látta először: "bíztam a szüleim ítéletében" - meséli. Három évvel később másodpilóta testvérével egyszerre lettek várandósak. Latifa egy lányt szült, húga azonban belehalt a szülésbe.

Latifa kislánya, a fotó készültekor 5 éves Malalai egyhónapos volt, amikor anyja első repülőútjára magával vitte. "Nem tudtam, hol hagyjam a babát, így fel kellett vinnem a fedélzetre. Helikopteren nőtt fel." – mondja, de elismeri, minden repülés alkalmával nagyon féltette a kicsit. Bár az amerikai tanácsadók szerint túl nagy veszélyt vállaltak ezzel, az afgán parancsnokok engedélyezték a meglehetősen szokatlan „gyerek a munkahelyen” helyzetet.

"Bebizonyítottam a világnak..."

A Nabizda nővérek Kabulban születtek. 1988-ban, egy évvel a szovjet hadsereg országból való kivonulását követően kezdték meg a kiképzésüket. Megtehették: a kommunista rezsim határozottan támogatta a nők oktatását. Pályájuk kezdetén a kísérleti lomha, szovjet építésű Mi-8 helikoptereken szolgáltak állandó életveszélyben. A légi harcosokat ekkoriban stringerekkel, hőérzékelő légvédelmi rakétákkal próbálták levadászni a földről. Számos kockázatos küldetésben vettek részt.

Latifa első önálló 90 perces repülésére 1991-ben a tadzsikisztáni határ mentén úgy emlékszik, mint élete legszebb napjára. "Aznap büszke voltam. Bebizonyítottam a világnak, hogy az afgán nők bátrak és egyenlők fivéreikkel" - mondja. "Ez a nap egy mérföldkő volt az ország történetében, ahol a nők még mindig elnyomottak és kevesebbet érnek, mint a férfiak" - mondja.

A női pilótáknak nem akadt problémájuk a seregben, állítják, hogy férfi kollégáik elfogadták őket. Azonban a tálibok szemében gyakorlatilag közellenségnek számítottak. 1992-ben úgy tűnt, hogy a repülésről szőtt álom mégis összetörik, de végül visszahívták szolgálni a fegyveres erőkhöz. 1996-ra a tálibok elfoglalták Kabult és az ország többi részét fenyegették. Latifa szinte éjjel-nappal repült. Lőszereket és egyéb szállítmányt, valamint beteg, vagy sebesült és halott katonákat vitt.

Szőnyeggyárban bújkált a pilótanő

1998 szomorú fordulópont volt a Latifa életében. A tálib rezsim hatalomra kerülése miatt megpróbálta kimenteni családját az országból, de végül maga is bujkálni kényszerült. A tálibok vadásztak rá, és három testvérét is megkínozták, hogy adják ki nővérüket, ám ők megőrizték titkukat. Latifa burkát öltött, és Kabulba menekült, ahonnan később – látva az afgán nők elnyomásának erősödését - Pakisztánba szökött. Néhány rúpiáért szőnyeget varrt egy gyárban.

2001 végén a tálib rendszer összeomlása idején tért vissza Kabulba. A tálibok halála számomra az életet jelentette - mondja. "Nem tudtam elhinni, hogy az erős és kemény tálibok eltűntek, és új, modern kormányzat tiszteletben tartja a nők jogait." Latifa visszatérhetett a légierőhöz. Jelenleg vele együtt öt női pilóta szolgál az afgán légierőnél. Rendszeresen repül. Bár sajnálja, hogy a légierő nem rendelkezik több modern repülőgéppel, a nők helyzetével elégedettebb a tálibok bukása óta. Lassú a fejlődés, de elindult – állítja. Latifa is aggódva figyeli, mi történik az országával, ha az amerikai és a velük szövetséges katonai erők 2014 végén elhagyják Afganisztánt. Nincs egyedül a félelmeivel: nagyon úgy fest, hogy veszélybe kerül mindaz, ami az elmúlt 13 évben az afgán nők életét jobbá tette: az ország újra a tálib hadurak irányítása kerülhet.

További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.