Vannak a jók, meg rosszak? A háború ennél picit bonyolultabb

Terrorizmus
2013 szeptember 01., 20:50

Szíriában 2011 óta ölik egymást az emberek a polgárháborúban. Most viszont az amerikaiak is be fognak avatkozni.

Úgyhogy, ha már nem fáj olyan borzasztóan a feje, és szeretne kicsit többet megérteni arról, hogy hogy működik egy háború, meg az emberek, akik a háborúkat irányítják, akkor ezeket a filmeket érdemes megnéznie így vasárnap este. Vagy bármikor.

The fog of war: eleven lessons from the life of Robert S. McNamara

Robert S. McNamara Az Egyesült Államok védelmi minisztere volt 1961 és 1968 között. Ott volt a kubai rakétaválságnál és a vietnami háború közepén.

Amerikában elég megosztó figura, iszonyú sokan utálják. Ez a film az ő életéről és döntéseiről szól. Meg persze a háború természetéről. A film 2003-ban Oscar-díjat kapott a legjobb dokumentumfilm kategóriában.

The Gatekeepers

A Sin Bét, az izraeli Nemzetbiztonsági Hivatal. A Moszad külföldön, a Sin Bét Izraelben és a megszállt területeken dolgozik. A filmben a Sin Bét hat volt vezetője beszél a terrorizmusról és az arab-izraeli konfliktusról.

Kiderül belőle, hogy bár ezek az emberek egytől-egyik olyan támadásokat rendeletek el, aminek sok palesztin áldozata volt (és nem tűnik úgy, mintha megbánták volna őket), mégis azt gondolják, hogy katonai eszközökkel nem érhető el béke a Közel-Keleten, és tárgyalni kell az ellenségeikkel.

The World According to Dick Cheney

Dick Cheney az Egyesült Államok 46. és a valaha volt legbefolyásosabb alelnöke. Az amerikai baloldalon talán még Bushnál is jobban utálják, kb. Darth Vaderrel van egy polcon. Óriási szerepe volt Afganisztán és Irak megtámadásában, és gyakorlatilag ő tett legálissá a terrorizmussal gyanúsított foglyok kínzását.

Ehhez képest Cheney nem bánt meg semmit. Kicsit leegyszerűsítve azt mondja: az, hogy 2001. szeptember 11. óta nem volt másik jelentős terrortámadás Amerikában, szentesít minden eszközt, amit az ő utasítására bevetettek.

THE UNKNOWN KNOWN

Donald Rumsfeld Bush védelmi minisztere volt az iraki háború idején, egészen 2006-os lemondásáig. A film idén fog kijönni, és ugyanaz az Errol Morris rendezte, mint az első helyen ajánlott The fog of war-t.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.