Szeptember 7-én Tony Abbott és az általa vezetett liberális és nemzeti pártok koalíciója magabiztosan nyerte az ausztrál választásokat. Hat év munkáspárti kormányzás után Abbott lett az ország 28. miniszterelnöke.
Győzelme sokakat meglepett, mert Abbott nem átlagos politikus. Aki nem keresztény, ultra-konzervatív, szexista, homofób, globálisfelmelegedés-szkeptikus, monarchista és bevándorlás-ellenes az könnyen fel tudja magát idegesíteni rajta. Beszólt a fél világnak, verekedett, de bármennyire súlyos arc, mégis ő lett Ausztrália új miniszterelnöke.
Anthony John "Tony" Abbott 1957-ben született Londonban, brit-ausztrál szülők gyermekeként. Családja 1960-ban költözött át Ausztráliába. Hajójuk szeptember 7-én indult Angliából, pontosan 53 évvel azelőtt, hogy ő lett új hazája miniszterelnöke. Tanulóként Angliába visszatérve Oxfordban hallgatott jogot és közgazdaságtant, majd három évig készült papnak, és csak az újságírásért mondott le a reverendáról.
Politikai karrierje elején szimpatizált a balközép Munkáspárttal, talán mert ő maga is kétkezi munkás volt egy ideig. Felmerült, hogy csatlakozik hozzájuk, de nem találta helyét a pártban, és kritizálta annak hozzáállását a szakszervezetekhez. Később a jobbközép liberálisoknak kezdett dolgozni, 1990 és 1993 között a sajtósuk volt, majd 1994-ben parlamenti képviselő is lett. Ekkor karolta fel John Howard liberális politikus, akit Abbott a mai napig mentorának tekint. Az ő kormányában már miniszteri pozíciókat is betöltött. Abbott először a foglalkoztatáspolitikáért volt felelős, majd később az egészségügyet bízták rá. 2007-ben a liberálisok alulmaradtak a Munkáspárttal szemben, 2009-ben pedig Abbott az ellenzék vezetője lett.
Tony Abbott az a fajta ösztönösen tuskó politikus, aki mindig szívből beszél, és az elkapott félmondatain ezrek háborodnak fel. Ő meg aztán bambán bámul a semmibe. Pályája hemzseg az olyan mondatoktól, amikből egyértelmű, hogy nem gondolja végig előre, ki milyen nyilatkozatán fog megbotránkozni.
David Marr, ausztrál újságíró írt egy hosszú esszét Abbottról. Ebben kifejti, hogy az ausztrál miniszterelnöknek kettős retorikája van. Személyisége a politikus Abbottra és az értékelvű Abbottra osztható. Míg a politikus nem áldozná fel karrierjét, csak hogy megpróbálja eltörölni az abortuszt Ausztráliában, az értékelvű Abbott valószínűleg tényleg úgy gondolja, hogy ez egy modern holokauszt.
A politikus Abbott nem mondaná hogy senki se szexeljen házassága előtt. Egy interjúban, arra a kérdésre, hogy mit tanácsolna a lányának az élethez, azt válaszolta, hogy a tisztaság megőrzése a legnagyobb kincs. A két fél közül persze mindig a politikus Abbott nyer, és csak kis réseken szivárog át az értékelvű Abbott, aki van annyira nagy karakter, hogy inkább emiatt emlékezzünk rá. Egyik alapelve, hogy a konzervatívok nem támadnak, hanem csak megvédik az elveiket. Így lehet, hogy Abbottnak konkrét elképzelései vannak az életről, mégis ügyesen tudta elméleteit úgy kormányozni, hogy azoktól ne tűnjön veszélyes elmebetegnek. Marad csak egy morgó nagybácsi.
Mindebből azt hihetnénk, hogy Ausztrália teljesen megőrült. De Tony Abbott lehet, hogy bigott futóbolond, mégis rendelkezik jogi és közgazdasági háttérel, volt már miniszter kulcspozíciókban, és ő is inkább konkrét ügyeket intézne, mint ideológiai vezér lenne.
Kampánya egyik nagy ígérete a szénadó eltörlése volt. Amit környezetszennyezés miatt fizetnek a szénbányák, majd ezekből a bevételekből kapnak az alkalmazottaik is juttatásokat, kompenzálandó munkájuk egészségre káros hatását. Abbott szeretné mérsékelni az Ázsiából érkező illegális bevándorlók számát, csökketeni a külföldi országoknak fizetett ausztrál segélyeket, és természetesen szigorítani az abortusztörvényt.
Tony Abbott az a fajta politikus akiért senki sem rajong, sokan gyűlölik vagy kinevetik, de ha a politikus Abbott legyőzi az értékelvű Abbottot, akár még jó vezetője is lehet Ausztráliának. Csak ne sértődjön meg rajta senki.
A cikk megírásához nagy segítséget nyújtott ez az elég részletes portré, valamint ez a cikk.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.