Lecsapott Tajvanra és a Fülöp-szigetekre az Odette (Usagi) tájfun, ami a hétvégén Kína déli részén, Hong Kongnál érhet partot. A Fülöp-szigetek északi részein földcsuszamlásokat okozott a lezúduló eső, és áramkimaradások vannak. Tajvanon 2500 embert kellett kitelepíteni. Áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés.
Az Odette (Usagi) erejét nehéz felbecsülni, mert a térségben nincsenek olyan repülők, amivel berepülhetnének a viharba és méréseket végezhetnének. De a műholdas mérések szerint a vihar szemében 882 millibar a minimális légnyomás, ez alapján a műholdas mérések kezdete, 1984 óta ez lehet a valaha volt legerősebb vihar.
De legalábbis 2013 legerősebb vihara, mert ebben egyetérteni látszanak a meteorológusok.
az amerikai haditengerészet meteorológiai előrejelzése szerint az 1100 kilométer átmérőjű - ez valamivel több, mint a Budapest és Koppenhága közti távolság - vihar legerősebb szelei 130 csomósak (234 km/h), de a széllökések a 160 csomót (288 km/h) is elérhetik. A vihar szemétől számított 215 kilométer sugarú körben legalább 60 kilométeres szelek tombolnak.
A haditengerészet előrejelzése szerint egy na alatt a legerősebb széllökések 240 kilométeresre, a legnagyobb szélsebesség 200 kilométeresre csökkenhet.
Mindezek alapján a tájfun egy 5-ös kategóriájú hurrikánnak felel meg - a New Orleanst elpusztító Kathrina hurrikán a csúcson 4-es erősségű volt.
Az Odette felerősíti a térségben a monszun hatását is, így egészen elképesztő mennyiségű csapadék hullhat a térségre áradásokat, földcsuszamlásokat okozva. Tajvanon az előrejelzések szerint akár 1000 milliméternyi csapadék is lehullhat, ennyi Magyarországon egy nagyon csapadékos évben esik a legcsapadékosabb részeken. 2012-ben egész évben Budapesten 400-450 milliméter csapadék esett.
Via NASA Hurrican Center Facebook, South China Morning Post, The Independent, Philstar.com
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.