Illetve egy magyar, Zimonyi Attila is. Ő a díjazott OPCW technikai titkárságának stratégiai és politikai igazgatója.
A diplomata február óta dolgozik a szervezetnél, ami elmondása szerint eddig "nem túl látványos, de kitartó munkával" a világon ismertté vált vegyifegyver-készletek 80 százalékát semmisítette meg.
Ezen Zimonyi mellett még vagy ötszázan dolgoznak, köztük kétszáz főállású ellenőr.
"Nagy megtiszteltetést jelent és felelősséget ró ránk a Nobel-békedíj, de az elismerés révén hatalmas támogatást is kapunk a munkánkhoz",
mondta Zimonyi a Népszabadságnak. A kitüntetés amúgy meglepte a szervezetet. A hír az OPCW végrehajtó tanácsának ülése közepén érkezett, az egybegyűltek tapssal fogadták.
Az OPCW az 1997-ben életbe lépett Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény végrehajtását felügyeli. Az egyezményt csaknem 25 évig tárgyalták.
Zimonyi, mielőtt az OPCW stratégiai és politikai igazgatója lett volna, a nemzetközi és a magyar diplomáciában dolgozott. 2008-12 között ő volt a magyar ENSZ-nagykövet helyettese. Előtte a bécsi ENSZ-központban volt helyettes nagykövet, azelőtt pedig a Külügyminisztérium leszerelési osztályát vezette.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.