A tegnapi Magyar Nemzetben megjelent értesülés szerint a kormány a lakossági devizahitel-probléma egy olyan megoldását fontolgatja, amelynek értelmében a forint gyengeségéből származó extra terhek nagy részét nem a lakosság vállalná.
Bár az értesülés nem tartalmaz további részleteket, sejthető, hogy az így gazda nélkül maradt terheket döntő többségében a bankoknak kellene vállalni.
A magyar bankrendszer immáron ötödik éve drámaian rosszabbul muzsikál, mint a régió hasonló intézményei, sőt, általában veszteséges is volt. Ha csak azt néznénk, hogy ki finanszírozza a forintgyengülésből származó nyilvánvaló társadalmi költségeket, akkor azok pénzintézetekre hárítása még egy jó ötlet is lehetne.
A helyzet azonban ennél összetettebb, ugyanis tartós veszteség mellett nem várható, hogy a bankok valóban új hiteleket helyezzenek ki.
Így fordulhatott elő az elmúlt években, hogy a visegrádi régióban egyedüliként Magyarországon nem nőtt, hanem csökkent a kihelyezett hitelek állománya.
Talán mondani sem kell, hogy az újabb terhek mellett a valódi hitelezés helyett legfeljebb a jegybank szubvenciós hiteleit erőltetik majd a bankok.
Ez utóbbiak költségét pedig immáron közvetlenül a magyar állam fogja állni.
Látszólag tehát csak a bankok fizetnek, a valóságban azonban jelentős részben mi. Részben a támogatott hitelek támogatástartalmán keresztül, részben pedig az alacsony hitelezési aktivitásból származó alacsony vagy negatív növekedés miatt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.