Vasárnap este lett hír annak a gazdának az esete, akinek folyton feltörték a borospincéjét, és megcsapolták a hordóit, majd amikor ezt megelégelte, fagyállóval mérgezte meg a bort. Emiatt hatan (akik ittak a lopott borból) súlyos állapotban kerültek kórházba, maga a tolvaj pedig bele is halt a mérgezésbe – közölte a Havariapress.
Az MTI azt írta: október 29-én Vácszentlászlóról több fiatal mérgezéssel került kórházba. Mindannyian fagyállót ittak, attól lettek rosszul. Az egyikük életveszélyes állapotban érkezett meg, és vasárnapra elhunyt. A rendőrség bűnügyi osztálya toxikológus bevonásával arra keresi a választ, hogy pontosan milyen, és mennyi folyadékot ittak a fiatalok. Azt is ki akarják deríteni, hogyan jutottak hozzá a fagyállós italhoz.
Vácszentlászlóiak az Origónak azt mondták: az áldozat rendszeresen betört a gazdához, aki állítólag azért töltött fagyállót a hordóiba, mert elege lett abból, hogy bár többször is szólt a rendőrségnek, semmit sem tettek a lopások ellen. A rendőrség (egyelőre) ismeretlen tettes ellen nyomoz emberölés megalapozott gyanúja miatt.
A Facebookon rengetegen vitatkoznak arról, hogy miért nem a gazda magánügye, hogy a saját házában mit tesz a saját borába.
A hatályos jogszabály, a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény azt írja a kockázat kezeléséről (egészségvédelem, munkavédelem, környezetvédelem), hogy:
A veszélyes anyagot, illetve a veszélyes keveréket az eredeti csomagolóeszközből tárolás, illetve továbbadás, forgalmazás céljából más, az azonosítást szolgáló feliratozás (címkézés) nélküli csomagolóeszközbe áttenni nem lehet.
A törvény szerint ezt „a nem foglalkozásszerűen végzett, magáncélú tevékenység során is megfelelően alkalmazni kell”.
Az új Btk. nyári hatálybalépésével nem változtak az ún. megelőző jogos védelem szabályai (pdf). Ezek azokat a védekezési formákat jelentik, amik a védekező személye vagy javai ellen irányuló jövőbeni támadás elhárítását célozzák.
Ezek akkor jogszerűek, ha az élet kioltására nem alkalmasak.
De ilyenkor a védekező is kockáztat, mert nem zárható ki az, hogy a jogtalan támadás végül nem következik be, de az arra való felkészülés mégis büntetőjogilag tiltott eredményre vezet. Tehát egy ellenőrzéskor megbüntethetik azt, aki veszélyes csapdát állít a tolvajnak, hiába állítja, hogy kirabolhatják.
A Kúria az új Btk. hatálybalépése után a megelőző jogos védelemről azt mondta: nem büntetendő, aki a maga vagy mások személye, illetve javai elleni jogtalan támadás megelőzése céljából telepített, az élet kioltására nem alkalmas védelmi eszközzel a jogtalan támadónak sérelmet okoz – feltéve, ha mindent megtett, ami az adott helyzetben elvárható azért, hogy az általa telepített védelmi eszköz ne okozzon sérelmet.
A Kúria szerint viszont az élet kioltásával járó megelőző védelem emberölésnek minősülhet.
Tehát a gazda (aki tudta, hogy a tolvaj meginni vagy továbbadni fogja a bort) fagyállóval próbálta megfékezni a tolvajt. Azt eleve nem megfelelően tárolta, ráadásul a csapda így az emberi élet kioltására alkalmas volt. A tolvaj pedig a bor elfogyasztásába belehalt, ezért a gazda valóban emberöléssel gyanúsítható.
Hasonló, nagy visszhangot kiváltó eset volt az, amikor 2008-ban egy férfi úgy védte a kertjét a tolvajoktól, hogy áramot vezetett a kerítésbe, és emiatt egy ember meghalt. A férfi megrovást kapott. 2009-ben egy tiszalúci férfi szintén áramot vezetett a kerítésbe, amitől két kislány megsérült, nem életveszélyesen. Őt tavaly két év börtönre ítélték. Ezután az eset után csinált a kormány olyan új Btk.-t, ami kitágította az önvédelemhez való jogot.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.