A Greenpeace Detox kampányában 2013 májusában és júniusában 82, gyermekeknek gyártott textilterméket vásárolt 25 országban, köztük Magyarországon is, nagyobb ruhaüzletekben vagy márkakereskedőknél.
A megvásárolt 12 világmárka által gyártott termékeket független, minősített laboratóriumokban vizsgálták. Azt keresték, hogy találhatóak-e bennük veszélyes vegyi anyagok, és ha igen, milyen mennyiségben.
Az eredmények a szervezet közleménye szerint azt mutatják, hogy minden egyes tesztelt márkának van olyan terméke, amelyben található veszélyes vegyi anyag. Egy Adidas-úszóruha úgynevezett PFOA-tartalma - amely vegyület például az immunrendszerre fejt ki káros hatást - magasabb volt, mint a vállalat saját vegyianyag-előírásában szereplő érték, egy Németországban vásárolt Primark-gyermekpólóban pedig a ftalát szintje 11 százalékos volt. A ftalátok csoportját például a textiliparban használják a nyomatok finomítására, sok közülük mérgező, például a szaporítószerv-rendszerre hat károsan.
Emellett a nonilfenol-etoxilátok (NPE-k) magas szintjét mutatták ki a Disney és a Burberry termékeiben, ezek az anyagok lebomolva a környezetben veszélyes nonilfenolokat (NP-ket) alkotnak. Az NP-k közismerten mérgezőek, megzavarják a hormonrendszert, nehezen bomlanak le, és bioakkumulatívak, azaz az emberek és állatok szöveteibe beépülve felhalmozódnak .
Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője elmondta azt is, hogy egy Magyarországon árult Adidas gyermeknadrág-pulóver szettben NPE-ket és mérgező antimont is ki lehetett mutatni, egy C&A-ban árult gyermekdzseki pedig mindezek mellett még úgynevezett PFC-vegyületeket is tartalmazott.
Világszerte eddig már 18 ruhamárka tett ígéretet a méregmentesítésre, és sokuk már komoly lépéseket tett a beszállítói láncok nagyobb átláthatósága és a méreganyagok kivezetése érdekében.
A most kimutatott mértékek határérték alatti értékek, a Greenpeace nem azt állítja, hogy közvetlen veszélyt jelentenek ezek a ruhák, hanem hogy még mindig tartalmaznak veszélyes vegyi anyagokat. Amik amúgy egy mosással ki is jönnek, csak akkor meg a vízbe és a talajba szivárognak tovább. Ezért kérik arra a nagy gyártókat, hogy teljesen hagyjanak fel a hasonló anyagok alkalmazásával.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.