Új remény a földönkívüli élet kutatásában

meghökkentő tudomány
2014 január 22., 12:58

Két apró felfedezés együtt egészen nagy álmokat jelenthet. A földönkívüli élet apró nyomait kutatók reményét most részben egy földi felfedezés táplálja. Az amerikai Nemzeti Tudományos Alapítvány ANDRILL névre keresztelt antarktiszi kutatása - mely az angol nevének megfelelően azt takarja, hogy lyukat fúrnak a jégbe - során fedeztek fel 300 méteres mélységben a jég alatt egy teljesen új ökoszisztémát.

Ennek alapját a tengeri rózsák képzik. Ezek normálisan a tengerfenéken telepednek meg, de az Antarktiszon a jég jelenti az alapot. Vagyis a rózsák fejjel lefelé lógnak. Ami még nem is annyira meglepő. Ami meglepő, hogy halak is élnek a rózsák körül, és

ezek is fejjel lefelé.

És hogy ez miért jelent reményt a földönkívüli élet kutatásában? Mert nemrég felfedezték, hogy a Jupiter Európa nevű holdján víz tör a felszínre. A hold maga egy jégborította óceán, ahol akár a most felfedezetthez hasonló ökoszisztéma is kialakulhat.

Másrészt azt is felfedezték, hogy ha az elektromosan töltött napszél csillagpornak ütközik, akkor kis vízcseppek keletkeznek. És mert a csillagpor eleve tartalmaz szerves anyagokat, a vízcseppekben még a világűr mostoha körülményei között is kialakulhat az élet. (Via The Wire)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.