22 évig ült, mert a bíróság szerint megölte az anyját és a hugát. Most kiderült, hogy nem

külföld
2014 február 08., 20:33
comments 51

Antonio Yarbough-t és Sharrif Wilsont 1992-ben ítélték el. A vád szerint ők ölték meg Yarbough anyját, 12 éves hugát és az unokatestvérét. 1993-ban vonultak börtönbe. 21 évvel és hét hónappal később szabadon engedték őket.

Mint most - illetve dehogy most, de erről később - kiderült, nem ők voltak a gyilkosok.

Yarbough és Wilson ítéletét azután változtatták meg, hogy "az ügyészség tájékoztatása szerint új bizonyíték került elő, ami alapjaiban kérdőjelezi meg a vádlottak bűnösségét". Hogy mit nevezünk "újnak", az ez alapján elég relatív. Az "új" bizonyíték Wilson 2005-ben tett vallomása volt. Wilson akkor bevallotta, hogy hamis volt beismerő vallomása, amivel Yarbough-t is bemárotta.

Az ügyészség röpke öt évvel később, 2010-ben kezdte újra vizsgálni az ügyet. Ez tavaly hozott áttörést. A Yarbough anyjának a körme alól vett szövetminta DNS-vizsgálata azt mutatta, hogy a gyilkos azonos egy 1999-es gyilkosság elkövetőjével. Yarbough és Wilson akkor már hatodik éve börtönben voltak, tehát nyilvánvalóan nem követhették el sem azt a gyilkosságot, sem azt, amiért elítélték őket.

Hogy Wilson miért vallott be valamit, amit nem követett el? Nyilatkozata alapján klasszikus rendőri átverés áldozata lett:

"Féltem. Hazudtak nekem, elhitették, hogy hazamehetek, ha azt mondom, amit mondanak nekem."

Az Innocence Project összesítése szerint az elmúlt években a DNS-elemzések után felülbírált 312 ítélet java ilyen kierőszakolt beismerő vallomásokon alapult. A jogvédő csoport szerint ezeket a vallomásokat:

  • fenyegetéssel;
  • fizikai erőszakkal;
  • a gyanúsított kimerültségét, stresszét, éhségét, elvonási tüneteit, esetenként szellemi visszamaradottságát kihasználva;
  • kihallgatástechnikai trükkökkel, például a másik gyanúsítottnak tulajdonított, de valójában hamis vallomás bemutatásával;
  • a gyanúsított súlyosabb büntetéstől való félelmét kihasználva

csikarják ki.

Azt már több kutatás bizonyította, hogy a kihallgatás okozta stresszhelyzetben a gyanúsítottak hajlamosak bármit beismerni, amit a rendőrök mondanak, csak azért is, hogy végre szabadulhassanak a helyzetből. Ismert trükk az is, amikor a beismerő vallomás fejében felmentést vagy enyhébb elbírálást ígérnek, pláne, ha a vallomással mást is el lehet ítélni.

Yarbough és Wilson börtönbe vonulásuk óta először a héten találkoztak. Wilson bocsánatot kért Yarbough-tól, aki annyira nem is haragudott rá. "Pontosan tudom, hogy mit tettek vele, mert velemi is ugyanezt tették" - mondta. (Via Gawker)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.