A török rendőrség erőszakkal oszlatott fel egy 3000 fős tüntetést Ankarában: a parlament épülete előtt gyülekező demonstrálók azoknak az újságíróknak, egyetemi professzoroknak és katonáknak a hosszú ideje tartó fogva tartása ellen tiltakoztak, akiket szerintük koholt vádakkal vettek őrizetbe „a rendszer elleni összeesküvés” vádjával.
A rohamrendőrök könnygázt és vízágyút vetettek be a parlament épülete felé közelítő, „Nemet az összeesküvésre!” és „Tolvaj Tayyip!” szövegeket skandáló tüntetők visszaszorítására.
„Azért vagyunk itt, hogy követeljük minden hazafi szabadon bocsátását, Törökország jelenleg Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök elnyomó igáját nyögi” – mondta egy török zászlót lobogtató demonstráló, aki szerint „ez most élet-halál kérdése”.
A tiltakozók és a kivezényelt biztonsági erők közötti összecsapásoknak több sebesültje is volt, köztük van két újságíró is. Egyiküket fülön találta egy könnygázgránát, másikukat pedig egy vízágyú sugara teperte le a földre.
Meanwhile, images from Ankara. Reporter knocked by water cannon. This, btw, is a sign of govt weakness, not strength. pic.twitter.com/25VAX5PEH2
— Zeynep Tufekci (@zeynep) February 13, 2014
Az utóbbi két évben a hadsereg közel 300 tagját vették őrizetbe, és kaptak komoly börtönbüntetést, amiért állítólag részt vett egy, az Erdogan-kormány megdöntésére irányuló összeesküvésben. Az ügyészség szerint szekuláris nacionalisták állítólagos hálózata Ergenekon kódnév alatt robbantásokat és gyilkosságokat tervelt ki, hogy kiprovokálja a hadsereg fellépését és katonai puccsot idézzen elő.
Az ellenzék szerint koholt vádakról van szó, mert mint mondják, az Ergenekon-ügyet a kormány kreálta, hogy leszámoljon politikai ellenfeleivel és „betörje” a Törökországot hosszú ideig uraló világi elitet. A bírálatok szerint az állítólagos összeesküvők ügyének tárgyalása során a bíróság politikai befolyás alatt állt. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.