Szénsavas ásványvíz vagy szénsavmentes ásványvíz?

gazdaság
2014 február 21., 18:58

Erre az örök kérdésre adott választ a Canadean piackutatása.

vízivó

Eszerint az emberek sokkal több szénsavmentes ásványvizes palackot vesznek, mint buborékosat, és az olló egyre csak nyílik.

A globális egy főre jutó éves szénsavmentesvíz-fogyasztás az 1999-es 9 literről 2013-ra 27-re nőtt, ez 200 százalékos növekedés.

Eközben a szénsavas víz egy főre jutó fogyasztása kb. 5,22 literről csak 13 százalékot nőtt, így lett tavaly 6 liter per fő.

A statisztikát főleg az USA erősíti, ahol szénsavmentes vízből fejenként 90 liter fogy egy évben, míg szénsavasból kevesebb mint 5. Pedig ott 160 százalékot nőtt az utóbbi fogyasztása 1999 óta.

Több oka is van annak, hogy ennyit nőtt a palackozott ásványvíz iránti kereslet.

  • Az egyik a növekvő középosztály az olyan országokban, mint India és Kína. A Zenith International szerint a kínai ásványvízpiac 2008 óta 230 százalékot nőtt, és nemsokára több vizet fog fogyasztani, mint az USA.
  • Az olyan helyeken, mint Mexikó – ami a Föld bármelyik országánál több palackozott vizet fogyaszt –, a fogyasztók azért választják inkább a palackozott vizet, mert náluk nem elég biztonságos a vízhálózat.
  • Azért is nőtt az ásványvízfogyasztás, mert a gyártók az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt helyeztek az egészségre, így sok fogyasztó lecserélte ezekre a cukros üdítőket.

Annak pedig, hogy miért nő látványosan jobban a szénsavmentesásványvíz-fogyasztás, mint a szénsavas, ezek az elméletek vannak:

  • Sokan még mindig házilag gyártanak szódát.
  • A többség, aki a cukros üdítőt cseréli le ásványvízre, inkább a szénsavmentes vizet választja, mert eddig inkább azokat árulják az egészségességet hangsúlyozva.
  • A szénsavmentes ásványvíz az éttermekben is jobban teljesít.

Az előrejelzések a szénsavmentes ásványvíz további előretörését jelzik. (Quartz)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.