A Portfólió sorozatot indított, amiben üzletembereket elemzőket és egyetemi oktatókat kérnek majd fel arra, hogy értékeljék az elmúlt négy év kormányzását. Elsőnek Bojár Gábor, a Graphisoft társalapítója jelentkezett értékelésével.
Bojár írásában hosszasan sorolja fenntartásait:
A jelenlegi rendszer a gazdagabbaknak kedvez, a szegényebbeket meg sújtja. Helyette Bojár szívesebben fizetne több adót egy egyszerű, átlátható, hosszú távon stabil adórendszer keretében, amiért cserébe magasabb szintű szolgáltatásokat és hosszú távon is kiegyensúlyozott költségvetést szeretne látni.
"Bármilyen rossz is legyen egy törvény, a kára nem lehet nagyobb annál, mintha nincsenek törvények"
- írja a vállalkozó, aki szerint ez a gyakorlat aláássa a törvényekbe vetett bizalmat, pedig ahogy szerződések nélkül nincs gazdaság, úgy törvények nélkül sincs társadalom.
AZ állam nem az egyik versenyző szereplő a többiek között, hanem feladata a tisztességes keretek biztosítása.
A versenyszabályozás és a fogyasztóvédelem gyengeségei vezettek a devizahitelesek problémáihoz. Ha viszont az állam erre annyit tud kitalálni, hogy önkényesen megállapított árfolyamon ír elő előtörlesztési lehetőséget, akkor Bojár szerint elveszti erkölcsi alapját a tisztességes verseny szabályozására, a piac szereplői pedig elvesztik hitüket abban, hogy érdemes jó szolgáltatással és árakkal versenybe szállni.
A közműszolgáltatók privatizálása Bojár szerint is rossz lépés volt, a válaszlépésként kitalált "önkényes és kiszámíthatatlan" rezsicsökkentés viszont a szolgáltatókat a gyors leépítésre fogja ösztönözni,
Lehet ez a jó áron történő visszaállamosítás eszköze, de akkor már Rákosiék 1949-es einstand módszere egyszerűbb és őszintébb volt.
- írja Bojár.
Bojár a Graphisoft történetéből hoz példát arra, hogyan látta be, hogy egy bizonyos méret fölött cége nem tud független igazgatóság nélkül sikeresen működni.
A cégek életében ez jelenti a “fékek és egyensúlyok" rendszerét. Az operatív vezetés rákényszerül arra, hogy döntéseit jóváhagyassa a többségében külsősökből álló igazgatósággal, akiknek mindent részletesen el kell magyarázni, meg kell győzni őket, mert vétójoguk van. Ez a processzus lassú és nehézkes, meg is lehetne kerülni, ha az igazgatóságba nem önállóan gondolkodó valóban független személyeket hozunk, hanem haverokat, akik minden javaslatunkra rábólintanak.
- írja erről. És bár szerinte ebben a rendszerben valóban előfordul, hogy a vezető egy jó ötlete egyszerűen fennakad az igazgatóságon, összességében mégis megéri ez a működési modell, mivel jóval kevesebb rossz ötletet engednek át.
Persze vannak, akik nehezen tudnak alkalmazkodni a független kontrollhoz, jobban szeretik a korlátlan hatalmat, de azoknak egy nagy cég vezetése nem való.
Bojár Gábor írásából mi csak szemezgettünk, a teljes elemzés itt olvasható el.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.