Ahol kevesebb a pénz, ott több a jelölt

POLITIKA
2014 március 13., 18:48

Idén feltűnően sok, a végső összesítésben 18 párt tudott országos listát állítani - több, mint a rendszerváltás óta bármikor. És mert az országos listát állító pártoknak legalább 27 egyéni jelöltet kell indítaniuk, az egyéni jelöltek száma is feltűnően nagy.

Ennek két oka van.

1. Az idei választáson a korábbinál könnyebb volt jelöltet állítani:

  • Régen 750 kopogtatócédula kellett ehhez, idén elég volt ötszáz aláírás is.
  • Ráadásul egy választópolgár akárhány jelölt indulását támogathatta

2. A listaállító pártok jelentős összeget kapnak a kampányra a költségvetésből:

  • Már annak is 149,25 millió forint jár, aki csak a minimális 27 jelöltet indítja.
  • Az összeg sávosan emelkedik, 54 jelölt után már 298,5 millió, 80 jelölt után 447,75 millió forint jár.
  • Plusz ezen felül minden egyéni jelölt is kap egymillió forintot.

Azt, hogy a jelöltállítással csaltak, tudjuk. Azt már csak feltételeztük, hogy az aláírásokat akár vehették is. Budapesten az aláírásgyűjtőknek 100-200 forintot is fizettek egy aláírásért. Amikor azt számoltuk, hogy miért éri meg csalni, éltünk a feltételezéssel, hogy akár maguknak az aláíróknak is fizethettek. A példában 500 forinttal számoltunk, és így is az jött ki, hogy egy párt, aminek kell 27 egyéni jelölt az országos listához, 6,75 millió forintos befektetéssel (27x500 aláírás, darabja 500 forintért) 149,25+27 millió forinthoz, összesen 176,25 millióhoz juthat.

Miközben azt összesítettem, hogy melyik választókerületben hány jelölt indul, úgy tűnt, hogy összefüggés lehet egy adott megye átlagos jelöltszáma és a megye gazdasági teljesítménye között. Az adatok elemzése alapján ez a feltevés igaznak bizonyult.

photo_camera NAGYOBB MÉRET
(Grafika: Tbg)

A módszer nem tökéletes. A GDP adatok csak megyei bontásban érhetők el, így kénytelen voltam ezekkel dolgozni. A térkép alatti grafikonon az egy főre jutó GDP-vel számoltam. Persze finom eltéréseket nem lehet ezzel érzékeltetni, így hiába gondolom, hogy a miskolciak egy főre jutó GDP-je jóval több, mint mondjuk az encsieké, ezt most nem áll módomban jelezni. Ahogy olyan helyi sajátosságok is torzítanak, mint az esztergomi Suzuki-gyár, aminek akkora gazdasági jelentősége van, hogy Budapest és Győr-Moson-Sopron megye után Komárom-Esztergom megyében a legnagyobb az egy főre jutó GDP. Ahogy Baranyában is Pécs jelentősen javít az átlagon, de a két másik körzet, a szigetvári és a mohácsi már jóval szegényebb térség. Az előbbiben indul a legtöbb egyéni jelölt az egész országban, szám szerint 29.

Ennek ellenére ha ránéznek a térképre, majd a grafikonra, kirajzolódik a kép:

Minél kisebb egy adott megye egy választópolgárra jutó GDP-je, annál több jelölt indul a megye választókerületeiben.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.