Kicsit szomorú belegondolni, hogy a Hülye azért nem vagyok és az Elérhető, olcsó rezsit hirdető plakátok helyén valamikor tényleg igazi művészet volt Budapest utcáin. Az Iparművészeti Múzeum a Nemzeti Galériával és az Országos Széchenyi Könyvtárral együtt viszont olyan kiállítást rántott össze, amihez hasonló régen volt már.
A két világháború közötti magyar reklámplakátokat bemutató kiállítás pont azért üt annyira, mert látszik, hogy honnan hova süllyedt a magyar reklámszakma. (Persze tisztelet a kivételnek, nekem is vannak reklámos származású barátaim iszonyatosan jó plakátokkal).
De itt mégis az van, hogy még a festészetüknél is sokkal bátrabb plakátokat tettek le az asztalra a magyar avantgárd olyan nagyágyúi, mint Kassák Lajos, Bortnyik Sándor, vagy Berény Róbert. Az 1920-as évektől az ő modernista plakátjaik váltották Budapest utcáin a korábbi szecesszionista álomvilágot. Amiben persze része volt annak is, hogy voltak modern dolgok, amiket reklámozni lehetett.
És ez a legjobb dolog a kiállításban. A 103 plakát mellett nagyrészt ott lesznek azok a tárgyak is, amiket reklámoznak, és amik közül a legtöbb önmagában is iparművészeti remek. A csütörtöki sajtóbejáráson még csak nagyon kis része volt kész a kiállításnak.
A rádiókra koncentráló képekből egy volt kicsomagolva, a hozzá tartozó Standard rádióval és a külső hangszóróval. A háztartási eszközökből is csak egy plakátot tettek ki, illusztrálva egy olyan Orion mosógéppel, ami inkább vízalatti mecha, mint mosógép. De a legjobbak persze a század első felének cigarettareklámjai lesznek. Mert akkor még lehetett ilyeneket csinálni. Ott van például Bortnyik leghíresebb reklámja, ami agyonverne bármilyen Marlboro Man reklámot.
A kiállítás április 25-étől július 27-éig látható majd az Iparművészetiben. Ha a nyáron csak egy múzeumba megy el, akkor mindenképpen ez legyen az. Ilyen plakátok lesznek:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.